MENU
klinika

Analiza

60 mijë trupa në gatishmëri, kur do të nisë ofensiva ukrainase?

11.05.2023 - 16:03

Një kundërsulm i afërt nga Ukraina duket se është në horizont dhe përgatitjet nga të dyja palët tregojnë nivelin e tyre të gatishmërisë. Kundërsulmi i shumëpritur i Kievit, i nxitur nga kontributi bujar i armëve dhe trajnimit perëndimor, premton të paralajmërojë një pikë kthese të rëndësishme në konfliktin e vazhdueshëm. Për të rimarrë territorin e saj, Ukraina është gati të nisë një ofensivë strategjike që ka potencial për të ndryshuar rrjedhën e luftës, të paktën nisur nga optimizmi që tregon pala ukrainase. Megjithatë mbetet mister, koha kur mund të nisë kundërofensiva, e cila pritet menjëherë pasi balta dhe shirat e pranverës t’i lënë vendin kushteve më të favorshme.

Kolapsi i Rusisë

Suksesi për Ukrainën në kundërsulmin e saj të shumëpritur kundër Rusisë mund të përcaktojë “kolapsin” e plotë të ushtrisë së Vladimir Putin apo edhe të ekonomisë ruse. Kështu ka thënë një ministër i lartë në qeverinë e Volodymyr Zelensky. Sipas komenteve të vetë Zelensky-t, ofensiva do të ekspozojë të vërtetën pas propagandës së Rusisë në lidhje me përpjekjet e luftës.“Ne do të nisim kundërsulmin tone, kur dhe ku nuk ka rëndësi tani”, tha ai. “Dhe kur kjo të ndodhë, Rusia do të jetë në pani”, tha zëvendësministri i Mbrojtjes Volodymyr Gavrilov.“Nuk mund t’i mashtrosh njerëzit e tu për shumë vite… veçanërisht nëse ata kanë filluar të shohin ndryshim në terren, kanë filluar të shohin të vrarët dhe të plagosurit…Nuk do të habitesha nëse një ditë, ndoshta këtë muaj apo muajin tjetër, do të shohim kolapsin e menjëhershëm të strategjisë ruse ose ushtrisë së saj, ekonomisë së saj,” tha ai.

Strategjia e Ukrainës

Megjithatë, një gjeneral në pension në Mbretërinë e Bashkuar ka vënë në dukje se ukrainasit kanë një optimizëm të tepruar. Në një intervistë me BBC News, gjenerali Sir Richard Barrons, ish-komandant i Komandës Strategjike të Mbretërisë së Bashkuar, theksoi se nëse ka pritshmëri të mëdha për një rezultat, mund edhe të zhgënjehen. Ai argumentoi se duhet një qasje e përqendruar duke synuar një pjesë specifike dhe të kufizuar të vijës së frontit. Ukraina thuhet se ka mbledhur rreth 60,000 trupa në përgatitje për operacionin e ardhshëm. Rusia besohet të ketë rreth 300,000 trupa të stacionuara në vijat e frontit dhe 200,000 shtesë në rezervë. Barrons sugjeron se do të ishte strategjikisht e zgjuar të zgjidhej një vend për kundërofensivë ku qendrat kryesore logjistike, si Krimea, mund të izoloheshin nga forcat armike.

Fokusi tek Bakhmuti

Mesa duket, nëse do të ketë një tërheqje të rusëve në Bahmut, pritet që vija e re e frontit të zhvendoset gradualisht rreth 7 km në perëndim të Bahmutit, në rrugën e kanalit Siverski Donjec-Donjek. Është interesante të shihen pritshmëritë ruse për drejtimin e ofensivës. Nëse, siç ka kërcënuar shpesh Kremlini, Yevgeny Prigozhin, pronari i kompanisë private “Wagner” dhe ushtarët e tij, zëvendësohen nga çeçenët në Bakhmut, kjo mund të nënkuptojë lehtësisht rritje të presionit mbi forcat ukrainase.

Zonat e rrezikuara

Së dyti, duhet përmendur se autoritetet pushtuese në Zaporizhia pretendojnë prej javësh se kjo është pikërisht zona e ofensivës së ardhshme ukrainase dhe përveç ndërtimit të vazhdueshëm të fortifikimeve në atë pjesë, ditët e fundit kanë filluar edhe emigrimin sistematik të popullatës civile nga 18 vendbanime përgjatë fushëbetejës. Kjo supozohet se është bërë për të mbrojtur rreth 70,000 civilë, por edhe për të zvogëluar mundësinë që Ukraina të marrë informacione aktuale për gjendjen e armikut në ato zona. Së treti, evakuime të tilla, megjithëse në një shkallë më të vogël, u vunë re edhe në zonën e Donbasit verior, në rajonin e Luhansk rreth qyteteve Svatova, Rubizhne dhe Lisichansk, ku agresorët ndërtuan gjithashtu fortifikime të shumta dhe dyshohet se kanë frikë nga një përparimi ukrainas.Së fundi, pala ruse përmend mundësinë e luftimeve ukrainase pranë lumit Dnieper, një rrjedhë e madhe ujore disa kilometra e gjerë. Në të njëjtën kohë, nuk është e qartë nëse synohet marrja e termocentralit e madh bërthamor pranë Energodarit në Dnieper, apo kalimi më në jug, përmes ishujve të shumtë të lumenjve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Kremlini të shqyrtojë mundësinë e dhënies fund të luftës"

Deklarata e kreut të grupit mercenar rus ‘Wagner’