MENU
klinika

Kujdes!

Këto insekte mikroskopike jetojnë në fytyrë dhe nuk zhduken kurrë nga aty!

30.05.2023 - 08:25

Ky informacion do t’ju bëjë që të kruani lëkurën tuaj. Dr. Scott Walter, një dermatolog në Golden, Kolorado, kohët e fundit u tha 959,700 ndjekësve të tij në TikTok për insektet e vogla dhe të vogla të quajtura marimangat Demodex që jetojnë në fytyrat e të gjithëve. Walter shpjegoi:

Dhe në fakt është e lidhur në distancë me rriqrat dhe merimangat, sepse ka gjithashtu tetë këmbë, por i pëlqen të jetojë në poret tona të fytyrës dhe të hajë sebumin tonë ose vajin që prodhojmë.

Por para se të kapni panik, Walter siguroi shikuesit e tij:

Ata janë miqtë tanë. Pranojini ata dhe ata janë këtu për të qëndruar.

Kjo është për shkak se merimangat në të vërtetë çiftëzohen në fytyrën tuaj, kështu që nuk ka asnjë arsye për t’i hequr qafe ato në mënyrë aktive, përveç nëse po përjetoni disa simptoma të pakëndshme. Insektet mikroskopike jetojnë në ose rreth folikulave të flokëve, duke përfshirë vetullat dhe qerpikët, veshët dhe zonat me qime pubike, sipas Klinikës Cleveland.

Nëse mbahen nën kontroll, nuk do të shkaktojnë asnjë problem. Megjithatë, Instituti Kombëtar i Shëndetit rekomandon që njerëzit të mbajnë nën kontroll marimangat duke larë fytyrën dy herë në ditë me pastrues jo sapun, duke shmangur pastrues me bazë vaji dhe grim të yndyrshëm dhe duke eksfoluar herë pas here për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës.

KUJDES! Këto insekte mikroskopike jetojnë në fytyrën

Por nëse filloni të përjetoni simptoma në fytyrë, duke përfshirë djegie ose kruajtje, skuqje, lëkurë si letër zmerile ose luspa të ngjashme me ekzemën, merimangat mund të jenë shumuar jashtë kontrollit. Në mënyrë tipike, kjo ndodh kur sistemi imunitar nuk funksionon mirë. Një rritje e tepërt e merimangave zakonisht trajtohet me kremra, xhel, losione ose larës që përmbajnë akaricide, një pesticid që vret rriqrat dhe merimangat.

Ju duhet të trajtoni Demodex vetëm nëse keni gjëra të tilla si rosacea ose folikuliti i rëndë prej tyre.

Post ka kontaktuar Walter për komente të mëtejshme. Shumë merimanga mund të shkaktojnë gjithashtu një gjendje të quajtur demodicosis, por kjo është mjaft e rrallë, sipas Klinikës Cleveland. Njerëzit që kanë sëmundje të lëkurës, të tilla si rosacea, ose që marrin kimioterapi, jetojnë me HIV dhe SIDA, ose përdorin kremra që lehtësojnë kruajtjen në fytyrat e tyre, kanë më shumë gjasa të preken nga demodikoza.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mos e lini pas dore

Nga se shkaktohet anafilaksia?