MENU
klinika

Mos harroni syzet!

Çfarë duhet të kini kujdes kur të ndodhë eklipsi diellor pas disa javësh!

23.09.2023 - 12:35

Eklipsi diellor është padyshim një ngjarje e veçantë. Shikuesit duhet të jenë në vendin e duhur dhe në kohën e duhur për të marrë efektin e plotë. Por shikimi i këtij eklipsi përfshin gjithashtu disa rreziqe potencialisht serioze shëndetësore nëse njerëzit nuk janë të kujdesshëm. Ekspertët sapo kanë lëshuar një paralajmërim sigurie përpara eklipsit diellor të “unazës së zjarrit” që do të ndodhë pas disa javësh.

Një eklips unazor krijon një përvojë paksa të ndryshme shikimi. Për shkak se ndodh kur hëna është më e largët nga planeti ynë në orbitën e saj, ajo errëson vetëm pjesërisht diskun e ndezur të ndezur lart dhe krijon një “unazë zjarri” të ndritshme në qiell ndërsa drita e diellit filtron rreth skajeve, sipas NASA-s.

Spektatorët do të mund të shikojnë eklipsin në pjesë të Amerikës së Veriut dhe Jugut. Spektakli fillimisht duhet të bëhet i dukshëm rreth orës 8 të mëngjesit me orën lokale në bregun e Oregonit, duke kaluar nëpër Kaliforni, Nevada, Utah, Arizona, Kolorado, Nju Meksiko dhe Teksas.

Syzet e shikimit diellor janë të nevojshme për të mbrojtur sytë nga rrezet e fuqishme të diellit, veçanërisht gjatë një eklipsi unazor, i cili nuk ka një dritare të shkurtër të tërësisë që e bën shkurtimisht të sigurt shikimin lart gjatë një eklipsi total, sipas NASA-s. Përpara se të dilni jashtë dhe të shikoni lart, ekspertët paralajmërojnë se duhet të kontrolloni dy herë nëse jeni vërtet të mbrojtur. Ata thanë se përdorimi i pajisjeve të gabuara të sigurisë mund të çojë shpejt në lëndime serioze.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mësoni në çfarë ore mund ta shihni

Sot ndodh eklipsi diellor në disa vende të botës

Herën tjetër do ta shohim në vitin 2027

Pamje mahnitëse nga eklipsi diellor