MENU
klinika

Kujdes nga efektet anësore!

Dhimbjet e shpinës/ A funksionon Deksametazoni?

22.09.2023 - 18:01

Dexamethasone është një ilaç gjenerik me recetë dhe pjesë e familjes së kortikosteroideve të steroideve që përdoret për të ndihmuar në menaxhimin e një sërë gjendjesh, nga kushtet autoimune deri te disa lloje kanceri. Përdoret gjithashtu për të trajtuar inflamacionin dhe mund të merret në forma të ndryshme, duke përfshirë nga goja, si pika për sytë dhe me injeksione.

Disa njerëz marrin dexamethasone për të ndihmuar në menaxhimin e dhimbjes së shpinës, por sa efektiv është? Vazhdoni të lexoni për të zbuluar gjithçka që duhet të dini rreth injeksioneve të dexamethasone për dhimbjen e shpinës.

A mund të përdoret dexamethasoni për dhimbjet e shpinës?

Dexamethasoni mund të përdoret për dhimbjen e shpinës që shkaktohet nga inflamacioni. Një studim i vitit 1975 i njerëzve, të cilëve iu dha dexamethasone për të ndihmuar në menaxhimin e dhimbjeve të shkaktuara nga hernia e disqeve në pjesën e poshtme të shpinës, tregoi se përdorimi i deksametazonit në të vërtetë mund të shmangte nevojën për kirurgji në shumë raste.

Kohët e fundit, hulumtimi i publikuar në 2022 ka kundërshtuar suksesin afatgjatë të përdorimit të barnave, duke përfshirë dexamethasone dhe diklofenak, për të trajtuar dhimbjen e shpinës.

Studimi i vitit 2022 sugjeron se, ndërsa këto medikamente mund të lehtësojnë dhimbjen dhe parehatinë në një afat të shkurtër, ato bllokojnë shërimin. Parandalimi i shërimit mund të çojë në dhimbje kronike më të këqija në afat të gjatë. Thënë kështu, duhen bërë më shumë kërkime.

Masat paraprake të rëndësishme përpara përdorimit të dexamethasone

Ka një sërë kushtesh për të cilat duhet t’i tregoni mjekut përpara se të administroni dexamethasone, duke përfshirë sa vijon:

 • ndonjë infeksion aktual apo plagë të pashëruar
 • diabetit
 • epilepsi
 • glaukoma
 • presionin e lartë të gjakut, dështimin e zemrës ose sulmin në zemër
 • gjendjet e mëlçisë ose veshkave
 • miastenia gravis
 • osteoporoza
 • ulçera e stomakut
 • tiroide joaktive

Ju gjithashtu duhet ti tregoni mjekut nëse keni pasur ndonjëherë një reaksion alergjik ndaj dexamethasone ose një ilaç tjetër, një gjendje të shëndetit mendor, tuberkuloz, ose nëse keni qenë në kontakt me dikë që së fundmi ka pasur linë, fruth ose herpes.

Gjithashtu, njoftoni mjekun nëse jeni shtatzënë, nëse po përpiqeni të mbeteni shtatzënë, po ushqeni me gji, ose nëse keni bërë ndonjë vaksinë kohët e fundit ose nëse duhet të vaksinoheni.

Nëse jeni duke marrë ndonjë nga medikamentet e mëposhtme, duhet të njoftoni mjekun përpara se të filloni të merrni dexamethasone:

 • antacidet ose medikamente të tjera për sëmundjet e stomakut
 • antibiotikët
 • ilaçe antifungale
 • mjekim për epilepsinë
 • ilaçe për sëmundjet e zemrës ose të gjakut
 • mjekim për HIV
 • barna anti-inflamatore josteroidale (p.sh., aspirina, ibuprofen)

Cilat janë efektet anësore të përdorimit të dexamethasone për dhimbjen e shpinës?

Dexamethasone mund të vijë me disa efekte anësore. Shumë prej tyre nuk kanë gjasa të jenë serioze, por nëse përjetoni ndonjë nga të mëposhtmet, mund të flisni me një mjek:

reaksione alergjike me simptoma të tilla si:

 • skuqje të lëkurës
 • kruarje
 • ënjtje e fytyrës ose e gojës
 • jashtëqitje të zeza ose të përgjakshme
 • ndryshime në shikim ose dhimbje në sy
 • ndryshime në humor
 • halucinacione
 • dobësi e muskujve
 • dhimbje barku të papritur

simptomat e sheqerit të lartë në gjak, të tilla si:

 • shikim i turbullt
 • urinim i shpeshtë
 • etje e tepruar
 • uria
 • ënjtje e kyçeve ose këmbëve
 • plagët që nuk shërohen
 • mavijosje ose gjakderdhje të papritur

Mund të priten efekte anësore të lidhura me vendin e injektimit, të tilla si dhimbje, ënjtje dhe skuqje. Këto zakonisht zgjidhen brenda disa ditësh. Efekte të tjera anësore të rralla, por të mundshme, lokale përfshijnë infeksionin dhe hollimin ose ndriçimin e lëkurës.

Menjëherë pas injektimit, mund të përjetoni ndryshime në oreks ose humor, probleme me gjumin, dhimbje koke, të përziera ose të vjella.

Një injeksion me deksametazon mund të zgjasë deri në 72 orë. Doza mund të përsëritet në intervale nga 3 deri në 21 ditë, në varësi të përgjigjes së trupit ndaj ilaçit.

Ndonjëherë mund t’ju duhet të prisni të paktën 3 muaj midis injeksioneve. Disa mjekë rekomandojnë jo më shumë se 4 injeksione në të njëjtën zonë brenda një viti.

Është e rëndësishme të mbani mend se mund të jetë e dëmshme marrja e tepërt e deksametazonit për një kohë të gjatë, por kjo është diçka që mund ta diskutoni me një mjek.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Njihuni me ilaçin me shumë përdorime

Pse jepet “Deksametazoni” para kimioterapisë?