MENU
klinika

Takimi Kurti-Vuçiç

Mediat greke: Sipas BE-së, hendeku mes Kosovës dhe Serbisë mbetet i pakalueshëm

15.09.2023 - 18:44

Media greke Protothema.gr i ka kushtuar një artikull takimit të presidentit serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, në Bruksel bashkë me kreun e delegacionit të BE-së, Josep Borrell dhe të dërguarin e posaçëm të BE për dialog, Miroslav Lajçak. Protothema.gr sjell një kronologji të takimeve në kuadër të normalizimit të marrdhënieve mes dy vendeve, ku citon detaje nga diskutimet dhe deklaratën e Borrell, pas takimit me dy liderët. Media greke shkruan se Borrell ka theksuar rëndësinë e fillimit të negociatave për statutin, pa vonesa të mëtejshme, në kuadër të zbatimit të Marrëveshjes. Sipas BE-së, në këtë pikë të situatës, hendeku mes Kosovës dhe Serbisë mbetet i pakalueshëm.

SHKRIMI I PLOTË:

Dallimet mes Kosovës dhe Serbisë mbeten të pakaluara, pas takimit të dialogut të nivelit të lartë që u zhvillua dje, të enjten, në Bruksel, mes kryeministrave të Kosovës, Albin Kurti, të Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe kreut të diplomacisë evropiane, Josep Borrell.

Takimi i fundit i nivelit të lartë në Bruksel u zhvillua në qershor. Siç thekson Borrell, “u bë një vit i tërë që kur filluan bisedimet për Marrëveshjen e Normalizimit dhe gjashtë muaj që jemi takuar në Ohër për ta finalizuar atë”.

Ai thekson megjithatë se zbatimi i pikave më të rëndësishme dhe thelbësore nuk ka filluar ende, të cilat Borrell i cilëson si “shumë të trishtueshme” dhe tregon mungesën e një angazhimi të vërtetë nga ana e të dy palëve për normalizimin e marrëdhënieve.

“Mungesa e veprimit nga asnjëra palë do të thotë se edhe Kosova edhe Serbia po shkelin drejtpërdrejt dhe rëndë obligimet e tyre në dialog dhe premtimet e tyre”, thekson i cili shton se “jemi sërish në një cikël tensionesh dhe përshkallëzimi të përditshëm”.

Krijimi i Bashkimit/Bashkësisë është një detyrim i vjetër për të dyja palët dhe ka qenë gjithmonë një element kyç i procesit të normalizimit. Prandaj, J. Borell thekson se është thelbësore që përfundimisht të fillojnë negociatat për statutin pa vonesa të mëtejshme, në kuadër të zbatimit të Marrëveshjes. 

“Nga ana jonë, unë si Lehtësues [i dialogut Beograd-Prishtinë] me mbështetjen e shkëlqyer të Përfaqësuesit Special të BE-së Miroslav Lajçak kam bërë përpjekje të përsëritura për të lehtësuar një kompromis se si do të duket procesi i zbatimit”, thotë

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së. Ai më pas vëren se të dyja palët filluan nga skajet e kundërta. Kosova fillimisht dëshiron aspektet politike të normalizimit, ndërsa Serbia dëshiron të fillojë me themelimin e Bashkimit/Bashkësisë para se të marrë obligimet e saj.

Përballë këtij ngërçi, zoti Borrell propozoi një “proces paralel” për zbatimin e këtyre dy kushteve të vendosura për negocimin. Gjatë takimit të djeshëm në Bruksel u bënë përpjekje për gjetjen e zgjidhjeve, por pas bisedimeve të gjata, siç thekson  Borell, “ Kryeministri Kurti nuk ishte i gatshëm të vazhdonte dhe të fillonte një proces të besueshëm për krijimin e Unionit/Bashkësisë. Në vend të kësaj, ai insistoi në formalizimin e njohjes de facto si hapin e parë”. Nga ana tjetër, thekson Borel, presidenti Vuçiç ka pranuar propozimin e BE-së për zbatimin e Marrëveshjes.

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së thekson se zgjedhjet e parakohshme mund të mbahen ose me dorëheqje të kryetarëve të komunave në katër komunat me shumicë serbe të Kosovës në veri të Kosovës, ose me mbledhjen e nënshkrimeve nga serbët e Kosovës për të tërhequr kryetarët e komunave. Megjithatë, ai sqaroi se BE-ja e sheh dorëheqjen e kryetarëve të komunave, të cilët janë zgjedhur nga vetëm 3% e popullsisë, si mënyrën më të shpejtë dhe më të mirë për të mbajtur zgjedhje të parakohshme. Procesi tjetër, kërkimi i nënshkrimeve, kërkon kohë dhe i pasigurt, tha Borell.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN