MENU
klinika

Analiza nga "Deutsche Welle"

Pse anëtarët lindorë të BE po ndalojnë grurin ukrainas?

22.09.2023 - 12:08

Shtetet anëtare lindore të Bashkimit Evropian – me përjashtim të Hungarisë – kanë qenë deri më tani mbështetësit më të qëndrueshëm të unionit të Ukrainës që kur u pushtua nga Rusia në shkurt 2022.

Tani, megjithatë, jo vetëm që po shfaqen çarje në këtë mur solidariteti, por ka edhe një keqkuptim të konsiderueshëm midis Ukrainës dhe disa fqinjëve të saj në Evropën Qendrore dhe Lindore.

Arsyeja e mosmarrëveshjes është fakti që BE hoqi kufizimet e saj të përkohshme tregtare mbi drithërat dhe farat vajore të Ukrainës të premten e kaluar.

Polonia, Sllovakia dhe Hungaria janë kundër masës dhe duan të mbajnë kufizimet e importit, megjithëse kjo do të nënkuptonte shkelje të ligjit të BE-së. Ukraina është përgjigjur duke paraqitur një ankesë në Organizatën Botërore të Tregtisë.

Rrugët tokësore janë jetike për Ukrainën
Ukraina është një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të drithërave dhe farave vajore. Deri kohët e fundit, shumica e eksporteve të saj dërgoheshin në rajone jashtë BE-së.

Megjithatë, bllokada e porteve të Detit të Zi nga Rusia do të thotë se Ukraina tani është shkëputur nga rrugët e saj tradicionale të eksportit dhe është e detyruar të mbështetet në shtigje të tjera, siç janë rrugët e tranzitit tokësor përmes Polonisë, Sllovakisë, Hungarisë dhe Rumanisë.

Problemet janë shfaqur në mënyrë të përsëritur, mbi të gjitha në Poloni, ku në vend që të kalonin tranzit përmes vendit në tregje të tjera, një pjesë e grurit zbarkoi në tregun polak – duke ulur çmimet ose duke marrë kapacitetin e magazinimit.

Pas disa protestave të fermerëve, Polonia dhe Hungaria vendosën kufizime të importit për grurin ukrainas në mes të prillit dhe detyruan BE-në të vendosë një ndalim të përkohshëm të importit për të gjithë bashkimin.

Ky ndalim mbeti në fuqi derisa skadoi më 15 shtator. BE e sheh vendimin e saj për të mos rinovuar ndalimin si një gjest solidariteti me Ukrainën. Megjithatë, në shtetet anëtare lindore të BE-së, çështja ka marrë prej kohësh një rëndësi krejt tjetër: tani është një çështje e politikës së brendshme dhe temë e një lufte për pushtet me Brukselin.

Poloni: Partia në pushtet kërkon të qëndrojë në pushtet
Për partinë në pushtet të Polonisë Ligj dhe Drejtësi (PiS), kjo ka të bëjë me ruajtjen e pushtetit të saj.

Në një zgjedhje që shumë vëzhgues i konsiderojnë të rëndësishme, polakët do të zgjedhin një parlament të ri më 15 tetor. Fermerët luajtën një rol të rëndësishëm në dy fitoret e mëparshme zgjedhore të PiS, në 2015 dhe 2019.

Por partia e Jaroslaw Kaczynski-t pati një zgjim të vrazhdë pranverën e kaluar kur fermerë të tërbuar anembanë vendit dolën në rrugë për të protestuar kundër politikës bujqësore të qeverisë dhe kundërshtojnë tranzitin e drithit ukrainas nëpër territorin polak. Kryeministri Mateusz Morawiecki u përgjigj duke shkarkuar ministrin e tij të bujqësisë dhe duke bindur Komisionin Evropian të vendoste embargon që skadoi të premten e kaluar.

Me zgjedhjet afër qoshes, Morawiecki nuk ka ndërmend të rrezikojë protesta të mëtejshme që mund të dëmtojnë perspektivat zgjedhore të partisë së tij, kjo është arsyeja pse Polonia zbatoi me shpejtësi ndalimin e saj të njëanshëm të importeve.

Qeveria po ndjek linjën e tërhequr nga lideri i partisë Kaczynski javën e kaluar kur ai tha: “Ne jemi të gatshëm të mbështesim Ukrainën gjatë luftës dhe gjatë rindërtimit të saj dhe ne duam të marrim pjesë në rindërtim, por në të njëjtën kohë, ne duhet të kujtojmë qytetarët, bujqësia dhe fshatrat tona. Miqtë tanë ukrainas duhet ta kuptojnë këtë.”

Megjithatë, ka ende shpresë për një kompromis: embargoja polake lidhet me importet, por jo me tranzitin e grurit ukrainas.

Sllovakia 
Në Sllovaki, gjithashtu, zgjedhjet e ardhshme parlamentare më 30 shtator janë të mëdha për mosmarrëveshjen e grurit. Ashtu si në Poloninë fqinje, këto zgjedhje shihen si vendimtare.

Pas tre vitesh e gjysmë kaotike të një qeverie koalicioni pro-perëndimor, pro reformës, Sllovakia mund të shohë kthimin e ish-kryeministrit Robert Fico. Nominalisht një socialdemokrat, Fico është në praktikë një nacionalist i krahut të djathtë me lidhje të ngushta me kryeministrin hungarez Viktor Orban. Ai ka bërë deklarata të përsëritura anti-ukrainase, pro-ruse dhe ka premtuar të ndalojë mbështetjen ushtarake të Sllovakisë për Ukrainën.

Ka të ngjarë që kjo ka luajtur një rol në vendimin e qeverisë së përkohshme për të ruajtur kufizimet e importit të grurit ukrainas. Megjithëse qeveria e përkohshme pro-perëndimore e Ludovit Odor ka pak fuqi reale, ajo padyshim dëshiron të shmangë futjen e më shumë votuesve në krahët e Ficos duke lejuar importin e pakufizuar të grurit ukrainas.

Hungaria: E prirur për të dalë nga izolimi
Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban kishte parashikuar një “luftë serioze” midis vendeve anëtare lindore të BE-së dhe Brukselit përpara se BE-ja të kishte vendosur të hiqte kufizimet e importit për grurin ukrainas.

Ai akuzoi BE-në se përfaqëson interesat amerikane dhe jo evropiane, duke thënë se drithi ukrainas është në fakt “një produkt komercial me origjinë nga një territor, i cili, ndoshta, ka qenë prej kohësh në duart e SHBA”.

Ndërsa Orban synon para së gjithash mbështetësit e tij vendas me deklarata të tilla të vrazhda, ka të ngjarë që vendimi i Hungarisë për të ruajtur ndalimin e importit të grurit ukrainas është gjithashtu një përpjekje për të fituar mbi ish-partnerët e tij për një aleancë kundër Brukselit.

Me qëndrimin e tij pro-Putin, anti-Ukrainë, Orban ka rënë jo vetëm me Republikën Çeke dhe Sllovakinë, por edhe me Poloninë gjatë 18 muajve të fundit dhe është kryesisht i izoluar në rajon për sa i përket politikës së saj të jashtme.

Rumania: As pro dhe as kundër
Ndryshe nga tre vendet e sipërpërmendura, Rumania është ulur në gardh në mosmarrëveshjen për importet e drithit ukrainas: Ajo dëshiron të zgjasë ndalimin e importit të grurit ukrainas, por fillimisht vetëm për 30 ditë.

Kryeministri rumun Marcel Ciolacu tha të hënën se vendi i tij i kishte caktuar Ukrainës një afat për të paraqitur një plan që do të mbrojë fermerët rumunë kundër eksporteve të pakontrolluara të drithit nga Ukraina. Përveç planit të veprimit të Ukrainës, qeveria rumune dëshiron të vendosë për masat e përshtatshme për të mbrojtur fermerët e saj.

Zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale janë planifikuar për në fund të vitit 2024 në Rumani, që do të thotë se çështja e grurit ukrainas nuk është aktualisht aq urgjente sa është në Poloni dhe Sllovaki.

Megjithatë, partia nacionaliste e ekstremit të djathtë Aleanca për Bashkimin e Rumunëve (AUR) po fiton terren. AUR ka një qëndrim pro-rus dhe një nga politikat e saj është bashkimi i të gjithë rumunëve në një shtet, përfshirë ata në rajonin verior të Bukovinës, që është pjesë e Ukrainës.

Bullgaria: Përçarje e madhe e brendshme e mundshme
Në Bullgari, çështja e grurit ukrainas ka potencialin të shkaktojë ndarje të mëdha të brendshme.

Bullgaria ishte i vetmi shtet anëtar lindor i BE-së që hoqi kufizimet e importit ndaj grurit ukrainas javën e kaluar. Fermerët bullgarë po protestojnë tani kundër vendimit të qeverisë pro-perëndimore në të gjithë vendin.

Protestat po ushqehen nga një fushatë dezinformimi pro-ruse dhe thashethemet në mediat sociale se ushqimi ukrainas është i kontaminuar dhe përbën një kërcënim për shëndetin e njerëzve.

Bullgaria sapo ka mbajtur zgjedhjet e saj të pesta parlamentare në 24 muaj dhe aktualisht ka një shumicë të qëndrueshme qeverisëse për herë të parë në disa vite. Mbetet për t’u parë nëse protestat do të përbëjnë një kërcënim për këtë stabilitet.

Komisioni Evropian: Përmbajtja për të pritur
Nga ana e tij, Komisioni Evropian në Bruksel ka vendosur të shikojë dhe të presë.

Edhe pse e vetme – dhe jo shtetet anëtare individuale – është përgjegjëse për politikat tregtare dhe ndalimet e importeve brenda BE-së, Komisioni Evropian ka thënë se dëshiron të analizojë masat e marra nga Polonia, Hungaria, Sllovakia dhe Rumania.

Zëdhënësja e Komisionit Miriam Garcia Ferrer tha se Komisioni i BE-së nuk sheh domosdoshmëri për ndalimin e importeve sepse nuk ka më asnjë shtrembërim të tregjeve. Komisioni synon të rishikojë situatën brenda një muaji. Pas kësaj, ajo mund të ndërmarrë veprime ligjore kundër Polonisë, Sllovakisë, Hungarisë dhe ndoshta edhe Rumanisë.

Nëse ndodh, një veprim i tillë do të vinte pas zgjedhjeve në Poloni dhe Sllovaki, për të cilat Komisioni i BE-së nuk dëshiron të sigurojë ndonjë municion shtesë zgjedhor.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga “Deutsche Welle

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN