MENU
klinika

Analiza

“Trekëndëshi i vdekjes”, kërcënimi i ri për Amerikën

09.09.2023 - 13:00

Trekëndëshi aziatik i vdekjes po merr formë në heshtje. Mospërfillja e një udhëtimi në Rusi nga Kim Jong Un, miratimi i heshtur i Moskës për udhëtimin e presidentit të Koresë së Veriut dhe hipoteza e zhurmshme e stërvitjeve të përbashkëta ushtarake midis Kinës, Koresë së Veriut dhe Federatës Ruse. Ky trekëndësh kërcënon të tërheqë Shtetet e Bashkuara në dy frontet e tyre më të nxehta në axhendë: Indo-Paqësorin, ku administrata Biden po përpiqet të forcojë bashkëpunimin me partnerët lokalë në një përpjekje për të frenuar rritjen e Pekini dhe lufta në Ukrainë, një teatër gjithnjë e më dytësor për Uashingtonin, por që po shpenzon burime të konsiderueshme ekonomike dhe ushtarake. Në rast se tre samitet do të lidheshin, SHBA mund të detyrohen të rishikojnë strategjitë dhe taktikat e Ukrainës, duke pasur parasysh se Kim mund të dërgojë armë të reja në Kremlin dhe, mbi të gjitha, të mbajë në qendër të vëmendjes rajonin aziatik. Por duke mos ndriçuar më vetëm dy armiq, Kinën dhe Korenë e Veriut, por edhe një të tretë, Rusinë, e gatshme të zhytet në dimensionin lindor të largët për të nxitur Komandën e SHBA-së Indo-Paqësorit , Komandën e Unifikuar të Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara, përgjegjëse për Zona e Oqeanit Paqësor dhe pjesa më e madhe e Oqeanit Indian.

Udhëtimi i Kim në Rusi

Ishte Neë York Times ajo që publikoi lajmin se Kim planifikon të udhëtojë në Rusi këtë muaj për të takuar Vladimir Putinin dhe për të diskutuar me të mundësinë e furnizimit të Kremlinit me më shumë armë për të nisur luftën në Ukrainë dhe vendosjen e formave të bashkëpunimit ushtarak midis Phenianit dhe Phenianit dhe Moska. Shtëpia e Bardhë, ndërkohë, duke cituar informacione të deklasifikuara të inteligjencës, paralajmëroi se Putin dhe Kim do të shkëmbenin letra duke diskutuar një marrëveshje të mundshme armësh. Sipas raportimeve, Putin do të donte që Kim të dërgonte predha artilerie dhe raketa antitank në Rusi , ndërsa Kim do të donte që Moska t’i siguronte Koresë së Veriut teknologji të avancuar për satelitë dhe nëndetëse me energji bërthamore, si dhe ndihma ushqimore .

“Miqësia e pakufishme” mes Putinit dhe Xi

Nëse një nga tre anët e trekëndëshit të vdekjes përkon me boshtin Putin-Kim, i cili me sa duket po konsolidohet gjithnjë e më shumë, baza e të gjithë konstruksionit gjeometrik vë në pikëpyetje marrëdhënien mes vetë Putinit dhe Xi Jinping . Përveç disa dallimeve themelore gjeopolitike (për shembull në sferën territoriale, siç konfirmohet nga publikimi i fundit kinez i “hartës së mosmarrëveshjes”), është e përshtatshme që Kremlini dhe Partia Komuniste Kineze të mbështesin njëri-tjetrin.

Boshti i tretë: Kim-Xi

Kështu arrijmë në aksin mes Xi dhe Kim. Kina dhe Koreja e Veriut janë vende formalisht aleate, të bashkuara nga një pakt origjinal nga koha e Luftës së Ftohtë që vazhdon të jetë në fuqi: Traktati i Ndihmës dhe Bashkëpunimit të Ndërsjellë Sino-Korean, i rinovuar më 7 korrik 2021, me rastin e 60 vjetori i nënshkrimit, i cili u zhvillua në 1961. Pak javë më parë, Kina i dërgoi një mesazh Koresë së Veriut. Xi Jinping i tha Kim Jong Un se të dy vendet duhet të rrisin komunikimin mes tensioneve në rritje në gadishullin Korean. “Situata ndërkombëtare dhe rajonale tani po ndryshojnë seriozisht dhe në një mënyrë të ndërlikuar,” i tha Xi Kim, sipas Agjencisë Qendrore Koreane të Lajmeve . Presidenti kinez tha se ishte i gatshëm të forconte “komunikimin strategjik” me Veriun, të drejtonte bashkërisht “drejtimin e zhvillimit të marrëdhënieve Kinë-Kore e Veriut dhe të promovonte “bashkëpunimin miqësor midis dy palëve” për ta çuar atë në një “nivel më të lartë”.

“Trekëndëshi i vdekjes” që merr formë

Megjithatë, shenja më e qartë e konsolidimit të trekëndëshit Kinë-Rusi-Kore e Veriut mund të vijë nga vendimi i tre lojtarëve për të kryer stërvitje të përbashkëta ushtarake. Kjo hipotezë u transmetua në mënyrë eksplicite nga ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu: “Pse jo, këta janë fqinjët tanë. Ekziston një thënie e vjetër ruse: nuk i zgjedh fqinjët dhe është më mirë të jetosh me fqinjët në paqe dhe harmoni”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Raketa mund të ketë rënë në ujërat ruse

Edhe Kim Jong Un bëhet “armik” i Vladimir Putin…