MENU
klinika

Rekrutimi, më i vështirë se kurrë

2 vjet konflikt, Rusia tani po lufton për… ushtarë

20.11.2023 - 11:25

Është zbuluar se Vladimir Putin po liron nga burgu vrasësit dhe përdhunuesit për të forcuar ushtrinë e tij të shkatërruar ruse.

Sipas aktivistëve të të drejtave të njeriut, më shumë se 100,000 njerëz janë liruar nga burgjet ruse për të luftuar në Ukrainë , me disa të dënuar për disa nga krimet më brutale të vendit.

Putini po mbështetet gjithnjë e më shumë në taktikën, e cila ishte pioniere nga shefi i ndjerë i Grupit Wagner, Yevgeny PrigozhiN për të shmangur thirrjen e një mobilizimi tjetër të diskutueshëm përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit të ardhshëm.

Një nga të liruarit ishte Vladislav Kanyus, një i ri që vrau ish të dashurën e tij Vera Pekhteleva, duke e torturuar, mbytur dhe goditur me thikë për orë të tëra.

Falja e Kanyus u bë kryefjalë në Rusi pasi nëna e Pekhteleva, Oksana, mori një foto të tij jashtë burgut dhe të rrethuar nga ushtarë të tjerë.

What Does Russia's 'Partial Mobilization' Mean?

Ajo tha për Washington Post: “Mendova se po çmendesha, vazhdoj të zmadhoj këtë foto dhe të shikoj fytyrën e tij me mosbesim”. Por nuk mbaron me kaq.

Presidenti i dëshpëruar rus Putin po u ofron rekrutëve të rinj një milion rubla për t’u bashkuar me ushtrinë, pasi lufta e tij katastrofike në Ukrainë ka vrarë më shumë se 300,000 ushtarë rusë.

Burimet e inteligjencës në Britani besojnë se më shumë se një çerek milioni rusë janë vrarë në fushën e betejës që kur Kremlini urdhëroi sulmin ndaj Ukrainës fqinje në shkurt 2022.

Tani një vijë e madhe fronti prej 600 miljesh ndan dy forcat pasi ukrainasit ngritën një mbrojtje të guximshme që i shtyu forcat ruse në lindje të vendit.

Burimet e inteligjencës britanike vlerësuan gjithashtu se dhjetëra mijëra ushtarë rusë kanë dezertuar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN