MENU
klinika

Ja shteti që mund të largohet nga BE

“Fantazma” e Brexit është rikthyer në Bruksel

29.11.2023 - 10:00

Era e ndryshimit është këtu, deklaroi Viktor Orban pas fitores tronditëse të Geert Wilders në zgjedhjet e përgjithshme në Holandë. Kryeministri hungarez nuk është i vetmi lider euroskeptik që uroi Wilders për fushatën e tij për ‘zero azilkërkues’ dhe kufijtë e mbyllur.Këtë verë, Evropa dëshmoi fluksin më të madh të emigrantëve që nga viti 2016, kur u mbajt referendumi për Brexit. Përgjigja e BE-së deri më tani ka qenë përpjekja për të rënë dakord për një sistem të rishpërndarjes së emigrantëve midis vendeve anëtare, me një gjobë për çdo refugjat që qeveria refuzon. Por kjo nuk mjafton për votuesit europianë. Prandaj, Wilders bëri thirrje për ‘Nexit’, një referendum për anëtarësimin e Holandës në Bashkimin Evropian. Tani e djathta e fortë po arrin rezultate të dukshme zgjedhore dhe e gjithë kjo para zgjedhjeve për Parlamentin Evropian, të cilat do të mbahen në qershor të vitit të ardhshëm. Këta liderë janë në garë për sa më shumë ndikim në Bruksel për të ndryshuar apo penguar BE-në.

Nexit, varjupaigataotlejad ja Ukraina: millised on Hollandi valimised võitnud Wildersi ja võimalike partnerite plaanid? - Delfi

Austria dhe Gjermania

Partia e Lirisë së ekstremit të djathtë ka udhëhequr sondazhet në Austri për një vit. Vendi pranon mesatarisht më shumë azilkërkues në vit se çdo shtet tjetër anëtar i BE-së: 470 për 100,000 banorë. E djathta e fortë po forcohet edhe në Gjermani, veçanërisht e ndjeshme ndaj ekstremeve për shkak të së kaluarës së saj. Koalicioni jopopullor i Olaf Scholz- it po e shtrëngon çështjen e migracionit dhe votuesit po i drejtohen opozitës së qendrës së djathtë CDU, por edhe AFD-së kundër imigracionit. Më shumë se një e treta e gjermanëve besojnë se emigracioni është problemi më i madh me të cilin përballet BE.

Italia dhe Spanja

Italia ka qenë prej kohësh në vijën e parë të sfidës së migracionit të Evropës, dhe shumica e emigrantëve këtë vit vijnë nga Tunizia dhe Libia përmes bregdetit italian. Që nga marrja e pushtetit, Giorgia Meloni ka qenë më e moderuar nga sa pritej. Sakaq, perspektiva që e djathta e fortë e Spanjës të hynte në një qeveri kombëtare dukej shumë reale. Partia e ekstremit të djathtë Vox u parashikua të bëhej partneri i vogël në një koalicion dypartiak me Partido Popular të qendrës së djathtë. Megjithatë, kryeministri Pedro Sanchez mblodhi një koalicion të madh të krahut të majtë dhe mbeti në pushtet. Por Vox ende mund të përfitojë në zgjedhjet evropiane.How Viktor Orbán Wins | Journal of Democracy

Aleatët e Putin

Partia Ligj dhe Drejtësi synonte për një mandat të tretë radhazi në tetor dhe e vetmja gjë për të cilën ranë dakord Varshava dhe Brukseli ishte një qëndrim i ashpër ndaj Putinit dhe mbështetje për Ukrainën. Donald Tusk shpalli fitoren në zgjedhjet që konsiderohen më të rëndësishmet që nga rënia e komunizmit. Aleati më i afërt i Ligjit dhe Drejtësisë në luftën me Brukselin është Hungaria, e cila u përplas me Komisionin për shtypjen e të drejtave të homoseksualëve dhe lirisë së medias. BE-ja ka mbajtur miliarda euro në financim nga Budapesti për shkak të shqetësimeve për kthimin e Hungarisë për sundimin e ligjit. Marrëdhëniet me ligjin dhe drejtësinë janë të tensionuara për shkak të qëndrimit të butë të Orbanit ndaj Rusisë, por ai tani ka një aleat të ri në nacionalistin e majtë Robert Fitz, një euroskeptik i zgjedhur në shtator.

Vendet skandinave

As Suedia, e njohur për pikëpamjet e saj liberale, nuk ishte imune ndaj kthesës djathtas të Evropës. Vitin e kaluar rrëzuan qeverinë e tij të majtë. Në Finlandën fqinje, votuesit refuzuan Sanna Marin, kryeministren socialiste dhe e zëvendësuan atë me një koalicion konservator që kundërshton dorëzimin e çdo pushteti kombëtar në BE ose rritjen e buxhetit të Bashkimit.

What is Frexit? Will France leave the EU next? | Politics | News | Express.co.uk

Rreziku kryesor

Telegrafi shkruan se Marine Le Pen është e vetmja euroskeptike kontinentale që mund të mposht Wilders-in kur bëhet fjalë për jetëgjatësinë. Ajo humbi ndaj Macron në 2017 pasi bëri thirrje për një referendum për Frexit. Një sondazh i opinionit publik të BE-së në pranverë tregoi se francezët kanë nivelin më të lartë të mosbesimit ndaj Brukselit nga të gjitha vendet anëtare. Pas fitores së Wilders në Holandë, ajo mbështeti Nexit të Wilders, gjë që lë të kuptohet se ajo nuk ka hequr dorë as nga votimi për Frexit.