MENU
klinika

Analiza nga "Daily Ekspres”

Si po deformon çmimet e pronave tregtia e drogës në Londër

23.11.2023 - 20:14

Gazeta angleze “Daily Ekspres” ka publikuar së fundmi një artikull, ku theksohet se paratë e fituara nga tregtarët londinez të drogës po shtrembërojnë ekonominë shqiptare dhe po bëjnë që çmimet e pronave në vendin ballkanik të futen në spirale.

Në shkrim, kontabilisti i autorizuar Armand Mala thekson se vitet e fundit sektori i ndërtimit ka qenë një mënyrë e mirë për të investuar për kriminelët.

Shkrimi i plotë:
Paratë e fituara nga tregtarët londinez të drogës po shtrembërojnë ekonominë shqiptare dhe po bëjnë që çmimet e pronave në vendin ballkanik të futen në spirale, sipas një ekonomisti kryesor vendas.

Kontabilisti i autorizuar Armand Mala tha për Daily Express se bumi i banesave në vend po shfrytëzohej nga kriminelët për shkak të mungesës së rregullores.

“Sektori i ndërtimit ka qenë një mënyrë e mirë për të investuar për kriminelët sepse ju vërtetoni burimin e një sasie të vogël parash [kur] blini një pronë,” shpjegoi ai. “Pjesa tjetër mund të paguhet me para në dorë pa dhënë arsye se ku e ka marrë [individi].

“Pra, kjo ka qenë një zgjidhje e mirë për ata që investojnë para të pafituara [në mënyrë legale] jashtë vendit. Tregu ndihmon edhe me pastrimin e parave sepse, pas një periudhe të caktuar, ata mund të rishesin pronën me një çmim më të lartë dhe të fitojnë një fitim.”

Gjatë një udhëtimi raportues në Shqipëri, Daily Express pa sesi vendi ish-komunist po transformohet nga zhvillimet e reja.

Vendpushimet e shumta po ndërtohen në të gjithë rivierën shqiptare dhe blloqe të reja vezulluese të kullave po i shtohen me shpejtësi horizontit qendror të Tiranës.

Ne dëgjuam gjithashtu shumë histori nga vendasit se si të rinjtë që kishin udhëtuar në Londër për të punuar në fermat e kanabisit kishin investuar qindra mijëra që fituan në prona.

Megjithatë, Mala tha se për shkak të mënyrave të shumta që paratë mund të lëvizin në internet këto ditë, ishte e vështirë të vlerësohej përmasa e saktë që kjo po e nxiste këtë bum. Ai beson se paratë e huaja janë një faktor siç dëshmohet nga shumë shtëpi boshe në ndërtesat e reja.

Një aspekt që ndihet nga shqiptarët mesatarë është rritja e çmimeve të banesave. Vitin e kaluar, kostoja e pronave në Shqipëri u rrit me 39% të jashtëzakonshme.

Çuditërisht në një vend ku paga mesatare është vetëm 300 £ në muaj, ëndrra për të pasur një shtëpi është e paarritshme për shumë njerëz.

“Çmimet janë shumë të larta në krahasim me standardin tonë të jetesës,” vazhdoi Mala. “Të bësh një gjë të tillë është e pamundur ose të paktën shumë, shumë e vështirë për dikë që (fiton një rrogë lokale).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Nuk ka më apartamente me qira poshtë 300 €“

Ndërtimet s’ndalin shtrenjtimin e shtëpive gjatë 2022!

Rritet kërkesa për bizhuteri luksi

A po jeton Shqipëria në “kohën e diamantëve”?

Për ndërtesat, 0.3% e çmimit të banesave

Pronat shtetërore, caktohet çmim dysheme