MENU
klinika

"Kjo nuk është lëvizje shqiptare"

Zjarri në Kuvend/ Ngjela: Beogradi e ka në favor këtë

21.11.2023 - 17:33

Avokati Spartak Ngjela foli për kaosin e shkaktuar nga Rithemelimi në seancën që u mbajt dje për buxhetin, ku pati edhe zjarr të shkaktuar nga ndezja e një flakadani në tavolinat e opozitës.

Ngjela e konsideroi këtë ngjarje si cënim të sovranitetit, duke shtuar se përbën vepër penale.

“Parlamenti është sovrani. Ajo që ndodhi aty në seancë është cënim i sovranitetit. Dhe është vepër penale” – u shpreh Ngjela.

Sipas tij, kjo lloj situate e krijuar nga opozita në Parlament i leverdis vetëm Serbisë që sipas tij i ka frymëzuar lëvizje të tilla, pas shqetësimit që ka për peshës që ka bota shqiptare në rajonin e Ballkanit Perëndimor.
“Beogradi e ka në favor këtë. Nuk është lëvizje shqiptare por e kundërshtarëve tanë që po varrosen nga madhështia që po krijon bota shqiptare në Ballkanin Perëndimor”- shtoi avokati.

Sa i takon vendimit të Sali Berishës për të mos u paraqitur në GJKKO pavarësisht masës ‘detyrim paraqitje’ ndaj tij për aferën e privatizimit të kompleksit Partizani, Ngjela e konsideroi në dëm të kreut të Rithemelimit, duke thënë se një veprim i tillë nuk është në favor të tij.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Ç’punë ka avokatia me këtë?"

Harta e re Gjyqësore/ Ngjela u del kundër avokatëve

Ngjela ngre dyshime: Gërdeci gjëmë historike

“Nëse SPAK vërteton që qeveria ka gisht, diçka madhore…”

Deklarata e fortë e Spartak Ngjelës

“Njerëz të panjohur drejtojnë shtetin”