MENU
klinika

Në krye të grupit terrorist që sulmoi Kosovën

Interpol lëshon fletëarresti për Milan Radojiçiç

06.12.2023 - 23:08

Për përgjegjësin dhe organizatorin e sulmeve të 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit, Milan Radoiçiç është lëshuar fletë arresti nga Interpol, raporton KosovaPress.

Radojçiq u pa së fundmi në manastirin e Banjskës në veri të vendit, ku qëndruan terroristët serbë, pas sulmit terrorist ku mbeti i vrarë polici, Afrim Bunjaku.

Një pjesë e terroristëve kanë arritur të largohen, ndër ta edhe Radojçiç, i cili ishte i plagosur dhe kurohej në Serbi.

Për Radojçiç në 3 tetor autoritetet serbe njoftuan për një ndalim 48 orësh, por pa kaluar ende as gjysma e tyre ai është lënë i lirë, pasi gjyqtari refuzoi propozimin e Prokurorisë së Lartë Publike në Beograd për caktimin e paraburgimit.

Ish-nënkryetarit të Listës serbe është lënë në arrest shtëpie, i është ndaluar hyrja në Kosovë si dhe dalja nga territori i Serbisë.

Interesim minimal i qytetarëve për të marrë pjesë në procesin e votimit

Shkarkimi i kryetarëve në veri të Kosovës/ Vota me “pikatore”!

Anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Europës

Albin Kurti në Berlin më 25 prill, zbardhet axhenda

Inskenohet “pushtimi i Serbisë”

Vuçiç bën prova lufte në kufi me Kosovën