MENU
klinika

Mësoni si përgatitet!

Ky është ilaçi më i fuqishëm për të luftuar sëmundjen e psoriazës

08.12.2023 - 07:15

Shafran i Indisë është një nga mjetet më efektive për psoriazis për shkak të vetive të fuqishme anti-inflamatore.

Shafran i Indisë gjithashtu ka cilësi të forta antibakteriale që shkatërrojnë bakteret dhe përshpejtojnë shërimin e irritimeve të lëkurës dhe pjesëve të përflakura të lëkurës.

Psoriazis bën qelizat e trupit të rindërtohen në një cikël më të shpejtë se zakonisht. Dhe ky proces ka një serë simptomash si:

-arna të kuqe në lëkurë;

-lëkura e thatë, e plasaritur;

-lëkura e gjakosur;

-Kruajtja e lëkurës;

-lëkura e djegur;

-nyje të fryra dhe ngurtësi;

Simptomat mund të jenë konstante, ose ato mund të vijnë e të shkojnë.

Kur kombinohet me mjaltë, shafrani i Indisë është ilaçi më i fuqishëm i psoriasis, kështu që ja si ta bëni:

  • përbërësit:

-2 lugë gjelle pluhur shafran indie;

-1 lugë mjaltë i papërpunuar;

-ujë;

  • Udhëzime:

Në një tas qelqi, shtoni shafranin e Indisë dhe derdhni ujë, në mënyrë që të përgatisni një pastë të butë. Shtoni mjaltin, përzieni dhe aplikoni pastën e shafranit në copëzat e psoriasis në një shtresë të trashë.

Siguroheni me garzë pambuku, dhe lini të veprojë brenda natës. Përsëriteni çdo natë derisa arna të shërohen plotësisht.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN