MENU
klinika

Tensionet në veri

Lajçak: Presim që zgjedhjet e reja lokale të shpallen shumë shpejt

31.12.2023 - 12:36

I dërguar i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, në një intervistë dhënë për mediat serbe, ka deklaruar se pret zgjedhje të reja lokale në veri të Kosovës dhe atë në afatin më të shkurtër të mundshëm.

Ai beson se rithemelimi i vetëqeverisjeve lokale në veri të Kosovës është i domosdoshëm për deeskalim të situatës në terren, dhe për procesin më të gjerë të normalizimit, transmeton Telegrafi.

Sipas Lajçak është gjithashtu e nevojshme për vazhdimin e krijimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“Më vjen keq që regjistrimi i grupeve nismëtare fillimisht u përball me pengesa të papritura administrative, por që atëherë kam marrë garanci nga Kosova se këto probleme do të zgjidhen së shpejti në mënyrë që mbledhja e nënshkrimeve për shkarkimin e kryetarëve të komunave të fillojë menjëherë”, tha Lajçak.

Ai theksoi se situata në Kosovë është e brishtë, dhe se nuk mund të ketë njëkohësisht përshkallëzim apo tensione dhe progres në normalizimin e marrëdhënieve.

Lajçak bëri të ditur se dialogu është platforma e vetme për zgjidhjen e të gjitha çështjeve të hapura.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ambasadori amerikan: Nuk e duam edhe një Republika Sërpska

“Është obligim për Kosovën që ta formojë Asociacionin…”