MENU
klinika

Zbuloni rreziqet që i kanosni shëndetit tuaj

Pini më shumë se tre kafe në ditë?

11.12.2023 - 12:03

Kafeja mund të shkaktojë pagjumësi, nervozizëm, shqetësim, shqetësim në stomak, të përzier dhe të vjella, rritje të ritmit të zemrës dhe frymëmarrjes dhe efekte të tjera anësore.

Konsumimi i sasive të mëdha gjithashtu mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut, i cili është një faktor në sëmundjet kardiovaskulare.

Por nuk është vetëm kafeina që mund të jetë e dëmshme për një person.

Shumë njerëz shtojnë qumësht, sheqer ose ëmbëlsues dhe aromatizues në kafenë e tyre të cilat shtojnë kalori dhe yndyrë, të cilat nga ana e tyre rëndojnë trupin.

Përtej rritjes së energjisë dhe ndihmës për përqendrimin, hulumtimet tregojnë dhe shumë raste kur konsumi i kafesë në masën e duhur, sjell përfitime në shëndet.

Përveç kafeinës që ju jep energji në mëngjes, nivelet e larta të antioksidantëve mund të ndihmojnë në mbrojtjen e trupit, si dhe në luftimin e shumë sëmundjeve.

Një studim i Harvardit zbuloi më parë se konsumimi i rregullt i kafesë ul rrezikun e një personi për të zhvilluar kancer të prostatës.

Konsumimi ditor i tre filxhanëve kafe, qoftë me kafeinë apo pa kafeinë, u shoqërua me një rrezik më të ulët të vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet krahasuar me mungesën e konsumimit të kafesë.