MENU
klinika

4 arsye

Pse duhet t’i shtoni stikat tek lista e frutave të preferuara?

09.12.2023 - 07:24

Një nga gjërat më të mira të frutave të thata në përgjithësi është pasuria me minerale, e cila është vitale për funksionim korrekt të trupit tonë. Edhe pse janë të yndyrshme, stikat janë të shëndetshme dhe ndihmojnë në djegien e yndyrnave në stomak.

1.Të pasura me vitamina B

Stikat janë një burim i pasur vitaminash të grupit B, që janë themelore për sistemin nervor, masën muskulare, humorin e mirë dhe ofrojnë energjitë e duhura për të luftuar infeksionet.

2.Plot proteina

Ato gjithashtu janë ndër më të pasurat me proteina (dhe yndyrna të shëndetshme) mes frutave të thata, pra, janë shumë të mira për të ruajtur nivelet e gliceminës dhe insulinës.

3.Janë antioksiduese

Sipas studimeve, stikat janë klasifikuar si ushqimet me sasinë më të madhe të aktivitetit antioksidues, duke lënë pas vetes 100 ushqime të tjera, që vlejnë të përmenden ne këtë aspekt. Antioksidantët ndihmojnë parandalimin e dëmeve të radikaleve të lira, duke i shpëtuar kështu qelizat dhe duke parandaluar plakjen dhe sëmundjet.

4.Janë të mbushura me fibra

E fundit, por jo më pak e rëndësishme: stikat janë të pasura  me fibra që kënaqin oreksin njëlloj me të njëjtën përmbajte, që ka një porcion miell tërshëre.

Nëse ngrënia e sasive tepër të mëdha me stika do të thotë “një thes” me kalori, lajmi i mirë është që proteinat, yndyrnat e mira dhe fibrat që ato përmbajnë janë ushqyes, që përmbushin nevojat e trupit në një mënyrë të tillë sa vështirë të hash shumë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN