MENU
klinika

Melatonina është një hormon që...

Doni të flini më shpejt? Ja ushqimet që duhet të konsumoni

26.02.2020 - 16:36

Melatonina është një hormon që trupi ynë e prodhon natyrshëm. Shpesh quhet hormoni i gjumit, pasi nivelet e larta të tij na ndihmojnë të biem në gjumë.

Melatonina është një hormon që i tregon trupit se kur është koha të shkojmë në shtrat. Është bërë goxha popullore edhe si një suplement që blihet nga personat që kanë probleme me gjumin. Është vërtetuar madje se përqendrimi i melatoninës tek njeriu mund të rritet ndjeshëm pas konsumimit të ushqimeve të caktuara që nxisin prodhimin e këtij hormoni. Ushqimet që ndikojnë në prodhimin e melatoninës, na japin njëkohësisht edhe disa përfitime shëndetësore. Ato kanë veti antioksiduese, forcojnë imunitetin tonë, luftojnë kancerin, obezitetin, diabetin dhe plakjen.

Ja cilat janë 6 më të rëndësishmet:

Rrushi

Image result for grapes

Qershitë

Image result for cherrys

Tërshëra

Image result for oats

Luleshtrydhe

Image result for strawberry

Domate

Image result for tomate

Stikat

Image result for pistachios

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Paska lidhje dhe me shtimin në peshë

4 zakonet e këqija të gjumit