MENU
klinika

Niveli në 10 vitet e fundit është…

Çfarë po ndodh me konsumin e gazit në Evropë?

21.02.2024 - 21:31

Konsumi i gazit në Evropë në vitin 2023 ra në nivelin më të ulët në 10 vjetët e fundit pasi vendet rritën masat e efikasitetit dhe përdorimin e burimeve të rinovueshme të energjisë, njoftoi Instituti për Ekonominë e Energjisë dhe Analizën Financiare (IEEFA).

Që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë, kërkesa për gaz natyror ka rënë me 20 për qind në gjithë Evropën. Të dhënat e IEEFA-së zbulojnë se Gjermania, Italia dhe Britania e Madhe i paraprinë rënies së kërkesës për gaz natyror, ndërsa konsumi i LNG-së në kontinent parashikohet të arrijë kulmin në vitin 2025.

Duke pasur parasysh se tregjet shpejt shkëputën varësinë e tyre nga gazi rus pas pushtimit, IEEFA parashikon që importet e LNG-së do të rriten në vitin 2023 për të kompensuar mungesën. Megjithatë, kërkesa evropiane për gaz natyror në fakt ishte e barabartë nga viti në vit.

Pavarësisht kësaj, vendet vazhdojnë të ndërtojnë infrastrukturë të re të LNG-së. Tetë terminale importi janë vënë në funksion që nga shkurti 2022 dhe 13 projekte të tjera pritet të jenë funksionale deri në vitin 2030. Kjo do të thotë se kapaciteti i kombinuar i terminaleve evropiane të LNG-së mund të jetë trefishi i kërkesës së pritur për gaz natyror deri në fund të dekadës.

“Dy vjet pas pushtimit rus të Ukrainës, sistemi energjetik i Evropës është më i larmishëm dhe më elastik. Kriza është disi nën kontroll, masat e efikasitetit janë rritur dhe instalimet e burimeve të rinovueshme të energjisë dhe pompave të nxehtësisë janë përshpejtuar”, tha Ana Maria Jaller-Makarewicz, analistja kryesore e energjisë në IEEFA për Evropën.
Ajo shtoi se Evropa duhet të mësojë nga gabimet e saj të së kaluarës dhe të shmangë mbështetjen e tepërt tek SHBA-ja, e cila siguroi pothuajse gjysmën e importeve të saj të LNG-së vitin e kaluar.

Suksesi i Evropës në reduktimin e importeve të gazit rus është në kontrast me të dhënat për një rritje të furnizimeve natyrore nga Rusia. Në periudhën midis 2021 dhe 2023, dërgesat e gazit natyror rus në Evropë u rritën me 11 për qind, ndërsa dërgesat në Spanjë u dyfishuan dhe në Belgjikë kaluan trefishin. Për më tepër, Türkiye dhe Greqia filluan importimin e gazit natyror rus në vitin 2022.

Spanja, Franca dhe Belgjika importuan 80 për qind të gazit natyror rus në Evropë vitin e kaluar. Terminalet evropiane që importuan më shumë gaz natyror rus midis 2021 dhe 2023 ishin Zeebrugge në Belgjikë, Montoir-de-Bretagne në Francë, Bilbao në Spanjë, Gat në Holandë, Dunkerque në Francë dhe Mugardos në Spanjë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çmimet europiane të gazit natyror në rënie

Analiza: A ka përfunduar totalisht kriza energjetike?


Ja çfarë rekomandon Banka Botërore

Skemë e re pensionesh në Shqipëri?

FMN: Duhet të tregohemi të kujdesshëm!

Çfarë po ndodh me ekonominë globale

Pse qeveria nuk nxori vendim për indeksim në 1 prill

Kur do të bëhet rritja e pensioneve

Në nivelin më të ulët që nga 7 dhjetori

Bie sërish Euro, me sa këmbehet monedha europiane