MENU
klinika

Biden fiton "garën e parave"

Fushata e zgjedhjeve në SHBA, më e shtrenjta në histori

23.02.2024 - 09:00

Megjithë trazirat gjeopolitike globale që kanë ndodhur, si dhe problemet gjithnjë e më të dukshme me kujtesën dhe arsyetimin, Presidenti i SHBA Joe Biden merr mbështetje financiare më të fortë se favoriti republikan, Donald Trump. Duket se argumenti më i fortë i Bidenit në fushatën kundër Trump janë paratë.Dhe gara për Shtëpinë e Bardhë në 2024, si dy të mëparshmet, thyen mitin se kandidatët republikanë mbështeten nga kapitali i madh. Fushatat e mëparshme të Donald Trump u karakterizuan nga një numër i madh donatorësh më të vegjël, dhe numri i përgjithshëm i donatorëve unikë për fushatën Trump gjatë vitit 2023 gjithashtu arriti në 694 mijë, që është 108 mijë më i lartë se numri i donatorëve të fushatës së Joe Biden. Donatorët e pasur preferojnë Bidenin sesa Trumpin.

Biden Fund-Raising Outpaces Trump, Whose Legal Bills Are Weighing Him Down - The New York Times

Fushata më e shtrenjtë

Në total, grupet dhe individët simpatikë ndaj Bidenit në vitin 2023 dhanë 135 milionë dollarë para në arkën e fushatës së kandidatit aktual në fund të vitit 2023, ose 60 milionë dollarë më shumë se forcat politike pro-Trump. Pavarësisht shqetësimit në rritje të simpatizantëve për shkak të rezultateve zhgënjyese në sondazhet e opinionit publik, fushata e Biden mblodhi 42 milionë dollarë shtesë vetëm në janar, që është një shumë rekord në këtë fazë të fushatës. Mund të themi se Biden po i drejtohet me sukses Wall Street-it, Trump-i tek blerësit e rekuizitave partiake, në kërkim të burimeve të financimit. Në çdo rast, fushata e vitit 2024 pritet të jetë më e shtrenjta në histori. Kostot nga viti 2020 sigurisht që do të tejkalohen, dhe më pas ekipi i Bidenit mahniti botën duke mbledhur më shumë se një miliard dollarë donacione, ndërsa i Trump 775 milionë dollarë.

God, arms and law: Biden or Trump, nothing will be as before - Elcano Royal Institute

Trump në telashe

Donald Trump është dukshëm më i pasur personalisht se Joe Biden, por ai po has probleme financiare për shkak të vendimeve të gjykatës, një gjykatë në Nju Jork e urdhëroi atë të paguajë një gjobë prej 350 milionë dollarësh për mashtrim financiar. Organizata të ndryshme politike pro-Trump shpenzuan 50 milionë dollarë vetëm për tarifat ligjore. Por duket gjithashtu se problemet e Trump në sallën e gjyqit po motivojnë donatorët e vegjël për ta ndihmuar atë. Dita kryesore e mbledhjes së fondeve të fushatës së Trump ishte 25 gushti, një ditë pasi Donald Trump u dorëzua tek autoritetet në Atlanta me akuzën se u përpoq të ndikonte në zgjedhjet e vitit 2020. Atë ditë, duke shitur bluza dhe kriklla, fushata e Trump mblodhi 4.3 milionë dollarë dhe regjistroi 85,000 donacione individuale. Kur u gjobit me 350 milionë për mashtrim financiar, të nesërmen shiti atletet e arta me shkronjën e madhe T me një çmim prej 399 dollarësh për dy orë. Me fjalë të tjera, duket se edhe këtë herë Donald Trump mund të humbasë luftën financiare mbi të cilën bazohet çdo fushatë politike kërkuese në SHBA.

These new poll numbers show why Biden and Trump are stuck in a 2024 dead heat | PBS NewsHour

Gara me Biden

Duhet të kihet parasysh se mbledhja e parave për një fushatë presidenciale në SHBA është një proces shumë dinamik që i nënshtrohet luhatjeve të konsiderueshme në sukses. Por ka një përshtypje të caktuar se Trump po përballet me probleme shumë më serioze në financimin e një fushate gjithnjë e më të kërkuar sesa Biden. Trump po i afrohet nominimit republikan në përballet me Biden, por e ka lënë pas kryesuesin në mbledhjen e fondeve, ndërkohë që ka shpenzuar në mënyrë agresive në zgjedhjet primare. Fushata e Trump tha se mblodhi 8.8 milionë dollarë në janar dhe shpenzoi më shumë se 11 milionë dollarë, me shpenzime që përfshinin më shumë se 5 milionë dollarë për reklama dhe postime pasi ai fitoi lehtësisht zgjedhjet paraprake të partisë së tij për nominimin presidencial. Fushata e Biden raportoi se kishte mbledhur më shumë se 15 milionë dollarë muajin e kaluar ndërsa shpenzoi më pak se 6 milionë dollarë. Kur llogaritë e tij të fushatës kombinohen me ato të aleatëve të Partisë Demokratike, oferta e rizgjedhjes së Biden kishte 130 milionë dollarë para të gatshme”, tha fushata e tij më herët të martën. “Për të qenë i sigurt, Trump ka treguar se mund të fitojë zgjedhjet kur rivalët e tij e kalojnë atë, pasi mundi demokraten Hillary Clinton në vitin 2016 ”, shkruan agjencia Reuters.