MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Ilaçet që nuk duhet t’i përzieni kurrë me kafen

28.02.2024 - 11:07

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Ilaçet që nuk duhet t’i përzieni kurrë me kafen

Mjeku: Nëse jeni si shumica që e filloni ditën tuaj me një filxhan kafe dhe menjëherë pas kësaj shkoni në tualet. Ky është një efekt i zakonshëm i kafeinës.

Studimet tregojnë se kafeja mund të stimulojë stomakun tuaj, duke ndryshuar kohën që duhet që ushqimi të kalojë në sistemin tuaj të tretjes.

Megjithatë, filxhani i kafesë në mëngjes mund të ndërveprojë edhe me medikamentet që mund të merrni dhe të ndryshojë sa shpejt ato përthithen në gjak.

Kjo do të thotë se pirja e kafesë në të njëjtën kohë kur merrni ilaçet tuaja mund të ndikojë se sa mirë funksionojnë për ju. Në vitin 2020, një grup studiuesish rishikuan medikamente të shumta dhe se si ato u ndikuan nga kafeja. Ata raportuan se kafeja “ndikon ndjeshëm në përthithjen, shpërndarjen, metabolizmin dhe sekretimin e shumë barnave”.

Megjithatë, jo të gjitha medikamentet ndikohen nga pirja e kafesë. Lexoni më tej për të mësuar se cilat ilaçe nuk duhet të përzihen me kafenë:

Ilaçet e tiroides
Ilaçet ndaj të ftohtit ose alergjisë
Ilaçet e diabetit
Ilaçet e Alzheimerit
Mjekimi për astmën
Ilaçe për osteoporozën
Ilaqet kundër depresionit
Ilaçet për tensionin

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Filloni konsumoni çdo ditë nga një

6 përfitimet magjike nga konsumimi i kastravecit