MENU
klinika

Ja çfarë shkruan media greke

‘Kathimerini’: Nëse Beleri dënohet, Athina do të…

19.02.2024 - 10:38

‘Anatomia e një drame kafkiane’, kështu e titullon gazeta greke sagën e drejtësisë të Fredi Belerit, i cili ndodhet në burg prej nëntë muajsh.

Për nëntë muajt e fundit, ‘Kathimerini’ shkruan se kjo çështje ka tërhequr vëmendjen e Athinës e cila ndodhet në vorbullën e odisesë gjyqësore të Fredi Belerit, kryebashkiakut të zgjedhur të qytetit të Himarës.

Nëse Beleri dënohet, gazeta thekson se kjo do të interpretohet si një shenjë e dobësisë së Greqisë ndaj Tiranës dhe minoritetit etnik grek.

Pjesë nga artikulli i Kathimerini:

Bomba parazgjedhore e Ramës

Persekutimi i Fredi Belerit u vu në lëvizje pas vizitës së kryeministrit shqiptar Edi Rama në Himarë më 6 maj 2023. Ai e kuptoi se kandidati i tij i Partisë Socialiste do të mposhtej në zgjedhjet vendore të 14 majit – siç ishte rasti – madje shkoi aq larg në një fjalim shumë agresiv dhe nxitës për të thënë se do të “merrej” me Belerin “personalisht”. Kjo është pikërisht ajo që ai vazhdoi duke vënë në shënjestër presidentin e Partisë Omonoia të Himarës, i cili më 22 dhjetor 2022 kishte organizuar vizitën historike të kryeministrit grek Kyriakos Mistotakis në qytet, ku e prezantoi me gëzim në një tubim.

Mbikëqyrja

Nga shkresat e lëndës rezulton se dy ekipe e mbanin Belerin nën vëzhgim 24 orë në ditë. Telefonat, dyqanet dhe vendet ku u mblodhën zyrtarët e Omonoias, si dhe zyrat e partisë, gjithashtu u monitoruan nga afër. Duket se edhe disa mbështetës janë vënë nën vëzhgim, pavarësisht se nuk kishte një urdhër të tillë nga prokurori i Vlorës. Dëshmia më e rëndësishme në lidhje me operacionin e mbikëqyrjes është se ai filloi përpara lëshimit të urdhrit – oraret specifike nuk përmenden në transkriptet e gjykatës – ndërkohë që procesverbali u ngatërrua në mënyrë që datat të mund të përputheshin.

Arrestimi dhe ‘proceset penale’

Beleri u arrestua të premten, më 12 maj, dy ditë para zgjedhjeve, teksa po dilte nga një restorant në qendër të Himarës. Lokacioni ka qenë 2 kilometra larg kafenesë ku është bërë blerja e votave dhe nuk ka qenë as dita kur dyshohet se ka ndodhur. Ndërsa lajmi për arrestimin e tij u përhap, një turmë njerëzish u mblodhën jashtë komisariatit të Himarës, përfshirë bashkëpunëtorin e ngushtë të Belerit, Pantelis Kokavesis, i cili gjithashtu u arrestua. Rama, gjykata e Vlorës dhe më pas ajo e posaçme kundër korrupsionit, SPAK, i prezantoi këto arrestime si të kryera në vend ku të dyshuarit u kapën në flagrancë.

Pas arrestimit të tyre, Beleri dhe Kokavesis u transferuan në Vlorë, ku prokurori i qytetit sapo “zbuloi” se Beleri kishte një precedent penal, që do të thoshte se ai ishte dënuar në të kaluarën.

45 euro për votë

Beleri akuzohet se ka paguar 360 euro për të blerë tetë vota, pra 45 euro për votë. Arsen Rama me sa duket kishte një listë me emrat e atyre tetë votuesve, megjithëse kjo nuk iu tregua as Belerit apo askujt në ekipin e politikanit greko-shqiptar. Më tej, lista, siç u zbulua më vonë, përmban emrat e personave që janë të afërm të Arsen Ramës, si dhe të tjerë që dëshmuan nën betim se nuk dinin asgjë për këtë aferë.

Thirrjet dhe paratë

Sipas “provave” në dosje, si dhe sipas asaj që u lexua në gjykatë nga prokurorët e SPAK-ut, Dorina Bejko dhe Adnan Xholi, mes Arsen Ramës dhe Belerit kanë ndodhur 30 telefonata, ku shumica kanë mbetur pa përgjigje. Ka fotografi të Belerit duke pirë kafe, ku ai flet me anëtarët e stafit dhe një ku pretendohej rrejshëm nga prokurori se po fliste me Arsen Ramën. Më pas u vërtetua se personi tjetër në fotografi është Thoma Bogdani, i cili madje dëshmoi për këtë fakt. “Dëshmia” e dorëzuar në gjykatë përfshin gjithashtu mesazhe nga WhatsApp që tregojnë stafin dhe miqtë e Belerit që kërkojnë vullnetarë të fushatës dhe i urojnë njëri-tjetrit zgjedhje të suksesshme. Arsen Rama nuk mundi të paraqiste paratë që më vonë pretendoi se kishte marrë nga Kokavesis apo ndonjë dëshmi të ndryshimit të parave kur u pyetën nga avokatët e Belerit.

Rrëfimi i një agjenti me pagesë

Dëshmitarët e prokurorisë të thirrur nga prokurorët e SPAK ishin Arsen Rama dhe vëllai i tij Abdul, shefi i policisë Ermal Hajdini, dy banorë të fshatit Dhërmi që ishin në listën e Arsen Ramës dhe dy banorë të Himarës që dyshohet se u ishin premtuar letra greke në këmbim të votën e tyre, sipas hetimeve të prokurorisë.

Zbulimi më i madh në atë seancë ishte pranimi i tij për t’u paguar për bashkëpunimin e tij me paratë e marra nga një fond llucë policie. Kreu i opozitës shqiptare, ish kryeministri Sali Berisha, është shprehur edhe më herët kundër kësaj praktike, e cila kështu u bë publike dhe doli në gjykatë. Vlen të theksohet se edhe prokurorët e SPAK nuk dinin asgjë për pagimin e dëshmitarit. Gjyqi vazhdoi megjithatë!

Dëshmitari i dytë, Hajdini, jo vetëm konfirmoi sa më sipër, por pranoi edhe se i kishte dhënë udhëzime Arsen Ramës, si dhe konfirmoi se informatori kishte një histori të mëparshme kriminale. Këta ishin dy dëshmitarët e vetëm që dëshmuan për prokurorinë – dhe të dy kishin një motiv monetar.

Betimi i prishur

Një ditë pas zgjedhjeve bashkiake të 14 majit 2023, Edi Rama pranoi humbjen e partisë së tij në Himarë dhe Gjykata Zgjedhore konfirmoi fitoren e Belerit disa ditë më vonë. Çështja e betimit të tij është diskutuar vazhdimisht që atëherë. Pala e tij fillimisht kërkoi një vendim administrativ për t’i dhënë atij një leje të shkurtër në mënyrë që ceremonia të mund të zhvillohej. Drejtori i burgut e refuzoi kërkesën. Megjithatë, ekziston një precedent, pasi leje të ngjashme u janë dhënë ligjvënësve të burgosur për të bërë betimin e tyre në detyrë ose për të votuar disa pjesë të legjislacionit. Madje, disa të burgosurve iu dha edhe leje për të votuar në zgjedhjet e 14 majit.

Në pritje të vendimit

Tani jemi afër përfundimit të gjykimit dhe presim vendimin. Beleri tashmë ka kaluar nëntë muaj në burg. Ai nuk u lejua të bënte betimin. Ai nuk është treguar asnjë butësi. Ankesat e përsëritura nga Greqia janë injoruar. Ndërhyrjet e Athinës në nivel të Bashkimit Evropian janë nënvlerësuar. Ata nuk i kushtojnë vëmendje pasojave që mund të përballen nën regjimin e Ramës.

Nëse shpallet fajtor, çdo ditë në paraburgim llogaritet si një ditë e gjysmë, që do të thotë se pasi të përfundojë gjyqi, Beleri do të ketë kaluar 15 muaj në burg. Në dënime të tjera të kohëve të fundit për krime të ngjashme – dhe ku provat kundër të pandehurve ishin dërrmuese dhe ata pranuan – asnjë nuk u dënua me mbi një vit dhe asnjë nuk ishte mbajtur në paraburgim. Të gjitha kushtet e paraqitura nga qeveria greke për kryeministrin shqiptar janë hedhur poshtë. Nëse Beleri dënohet, do të interpretohet si një shenjë e dobësisë së Greqisë ndaj Tiranës dhe minoritetit etnik grek.

Nëse kjo konfirmohet, do të jetë me të vërtetë një shenjë e dështimit të Greqisë për të ushtruar ndikim politik. Do të jetë një tragjedi shqiptare, por me protagonistë grekë.

Mobilizimi i minoritetit etnik grek

Një numër i madh grekësh etnikë demonstruan në qytetin jugor shqiptar të Himarës në gusht 2023, duke kërkuar lirimin e menjëhershëm të kryebashkiakut të zgjedhur Fredi Beleri. Tubimi u organizua nga Omonoia, një organizatë që përfaqëson komunitetin etnik grek. Organizatorët kishin shpresuar se ngjarja do të aktivizonte komunitetin ndërkombëtar për të kërkuar lirimin e tij. Gjatë gjithë kësaj kohe, komuniteti ka qëndruar i bashkuar rreth kryebashkiakut të zgjedhur sa herë që ka një seancë dëgjimore për këtë çështje. Zbulimi më i madh në seancën e çështjes ishte pranimi i dëshmitarit kyç të prokurorisë se ai ishte paguar për bashkëpunimin e tij me para të marra nga një fond policie. Edhe prokurorët e SPAK nuk dinin asgjë për pagimin e dëshmitarit.