MENU
klinika

Shenjat

Si dallohet nëse fëmija është intolerant ndaj laktozës?

22.02.2024 - 08:25

Jashtëqitja është një pjesë e madhe e prindërimit, veçanërisht në ato ditë të të porsalindurve dhe foshnjave.

Ju madje mund të habiteni nga ajo që gjeni ndonjëherë. Ngjyra të ndryshme, konsistenca, madje edhe gjak ose mukozë. Megjithatë, ju jeni në shoqëri të mirë. Lajmi i mirë është se pjesa më e madhe e jashtëqitjeve që shihni – madje edhe gjërat me pamje të çuditshme – mund të jenë krejtësisht normale.

Megjithatë, ka disa raste kur mund të keni arsye për shqetësim. Merrni laktozën, për shembull. Është një sheqer që gjendet si në qumështin e gjirit ashtu edhe në formula. Ndonëse janë shumë të rralla, disa foshnje janë intolerante ndaj laktozës sepse trupit të tyre i mungon enzima (laktaza) që e tret atë. Me intolerancën vijnë jashtëqitjet me ujë, të lirshme dhe probleme të tjera të tretjes.

Por jashtëqitja e lirshme mund të nënkuptojë edhe gjëra të tjera. Pra, si mund ta dalloni ndryshimin midis intolerancës ndaj laktozës dhe problemeve më të zakonshme? Le të hedhim një vështrim më të afërt.

Shenjat – brenda dhe jashtë pelenës

Përsëri, shenjat dhe simptomat e intolerancës ndaj laktozës tek foshnjat zakonisht fillojnë brenda pak ditësh pas lindjes. Nëse fëmija është mirë për disa muaj dhe më pas shfaq këto shenja, fajtori ka të ngjarë të mos jetë intoleranca ndaj laktozës – përveç nëse i vogli juaj është i sëmurë dhe zhvillon formën dytësore.

Simptomat përfshijnë:

  • diarreja
  • fryrje, gazra dhe të përziera
  • dhimbje barku dhe ngërçe
  • kequshqyerja/dështimi për tu zhvilluar

Meqenëse foshnjat nuk mund t’ju tregojnë se çfarë i shqetëson, mund të vëreni se fëmija juaj është i shqetësuar ose duke qarë pas ushqyerjes. Barku i tyre mund të jetë i fryrë ose i fortë. Ata gjithashtu mund të qajnë kur kalojnë gaz ose kur dalin jashtë.

Përmbajtja e pelenave mund të jetë treguesi më i qartë këtu. Jashtëqitja e foshnjës mund të jetë e lirshme dhe e ujshme. Ato gjithashtu mund të duken të mëdha ose të shkumëzuara. Ato madje mund të jenë acidike, që do të thotë se mund të vëreni skuqje të lëkurës së foshnjës dhe irritim.

Trajtimi për intolerancën ndaj laktozës tek foshnjat

Është e rëndësishme të flisni me mjekun për të marrë një diagnozë të saktë përpara se të ndryshoni formulën ose të provoni trajtime të tjera.

Foshnjës së rrallë me intolerancë kongjenitale ndaj laktozës duhet t’i jepet një formulë pa laktozë. Pa bërë këtë ndryshim, foshnjat mund të përjetojnë humbje peshe dhe dehidrim. Kjo gjendje mund të jetë edhe kërcënuese për jetën nëse nuk trajtohet menjëherë.

Sapo fëmija të jetë mjaftueshëm i rritur për të ngrënë ushqim, përpiquni të përqendroheni në ushqimet e pasura me kalcium për të kapërcyer atë boshllëk ushqyes. Këto përfshijnë ushqime të tilla si:

  • brokoli
  • fasule
  • soja e fortifikuar me kalcium ose zëvendësues të tjerë të qumështit
  • bukë dhe lëngje të fortifikuara me kalcium
  • spinaq

Ju gjithashtu mund të flisni me pediatrin për suplementet për të mbështetur nivelet e vitaminës D të foshnjës tuaj.

Intoleranca ndaj laktozës është e rrallë tek foshnjat, por ka një sërë kushtesh dhe situatash të tjera që mund të kërkojnë ndryshimin e formulave ose të provoni metoda të ndryshme të të ushqyerit për ta bërë fëmijën më të lumtur dhe më të shëndetshëm.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN