MENU
klinika

Ja çfarë shkruante

Vdekja misterioze e Navalny, zbulohet letra e tij e fundit nga burgu në Siberi

21.02.2024 - 10:44

“Përshëndetje Sergej! Unë i shkrova Varyas për Sorokin, do t’ju shkruaj për Çehovin! Më në fund, kur u largova nga kolonia, i lashë pothuajse të gjithë librat e mi atje. Dhe ato që ishin aty, i kisha mbaruar tashmë. Kur arrita këtu dhe më futën në karantinë , thashë: më sillni diçka nga biblioteka. Zgjedhja e tyre nuk mund të ishte më e përshtatshme: Ringjallja , nga Tolstoi, Krimi dhe Ndëshkimi , dhe… tregime të shkurtra dhe drama të Çehovit. Epo, mendoj, ka një logjikë: më ke shkruar për komeditë e tij, dhe ja ku janë!

Letra e fundit e Aleksei Navalny nga Siberia është një himn dashurie për letërsinë ruse, i shkruar me entuziazmin dhe vitalitetin e një djali. Ajo mbërriti në destinacionin e saj të hënën e kaluar, pesë ditë para vdekjes së disidentit më të frikësuar nga Kremlini. Emri i personit që e ka marrë tregon besnikërinë e tij ndaj miqësive të vjetra. Për njerëzit me të cilët ai kishte ndarë fillimet e rrugëtimit të tij .

Sergey Parkhomenko ishte një nga djemtë e revolucionit të bardhë në Sheshin Bolotnaya. Ish zëri popullor i radios Eco të Moskës, i cili raportonte për vitet e trazuara nëntëdhjetë, së bashku me Navalny ai ishte një nga figurat më të njohura dhe më të ekspozuara të lëvizjes protestuese të viteve 2011-2013. Një pacifist i bindur, në vitin 2014, pas pushtimit të parë të Donbasit, ai u bë anëtar i Komitetit të Dialogut midis Ukrainës dhe Rusisë. Menjëherë pas kësaj, ai zgjodhi mërgimin, në Shtetet e Bashkuara dhe më pas në Greqi, ku jeton prej gati dy vitesh.

“Që në shfaqjen e parë që lexova, zbulova se nga erdhi shprehja “Greqia ka gjithçka”, të cilën kur isha i vogël dëgjoja shpesh prindërit e mi ta përsërisnin si shaka në shtëpi. Nga Dasma ! Por më pas më ndodhi një aksident. Të burgosurit e regjimit special e trajtuan APC-në (Anton Pavlovich Chekhov, red. ) pa asnjë nderim dhe grisën gjysmën e fletëve të të gjitha shfaqjeve të tjera. Pra, mjerisht, shfaqjet janë ende në listën time të pritjes… Por shumë nga tregimet e tij të shkurtra u ruajtën”., shkruante Navalny.

Më shumë letra të Navalny nga robëria do të publikohen, ashtu siç e meritojnë. Shkëmbimi i letrave një vit më parë (mars dhe prill 2023) me Nathan Sharansky, ish-zëvendëskryeministër i Izraelit në fillim të shekullit të ri dhe figurë mitike e disidencës sovjetike në atë të mëparshëm, pothuajse ka vlerën e një testamenti shpirtëror. . “Gjithçka vazhdon siç është përcaktuar nga Eklisiastiu”, shkruan i burgosuri. “Çfarë do të jetë do të jetë”. Sharansky e di se për çfarë po flet, pasi ka kaluar nëntë vjet, nga 1977 deri në 1986, në gulag Siberian Perm-36. “Duke arritur të mbetesh i lirë edhe në burg, ti, Alexei, po ndikon në shpirtrat e miliona njerëzve në mbarë botën.”

Por në muajt e fundit të jetës së tij, Navalny sigurisht nuk po mendonte për vdekjen. Aq sa i lejohej, ai u shkruante miqve për librat, zgjedhjet amerikane dhe madje edhe ushqimin, siç dokumentohet nga New York Times . Ai i shmangej dhembshurisë. Dëshmi e kësaj është një tjetër letër drejtuar Fishman-it, ku e falenderon që i ka dhënë detaje për jetën e tij të përditshme në Holandë. “Të gjithë mendojnë se kam nevojë për fjalë prekëse dhe patetike. Por ajo që më mungon vërtet është kapja e realitetit, lodhja e përditshme, lajmet për jetën, ushqimin, rrogat, thashethemet”. Në apelin e parë dhe të fundit kundër administratës së gulagut të Kharp-it, ku mbërriti dhjetorin e kaluar, Navalny u ankua për sekuestrimin e disa letrave që i ishin dërguar. Madje, të premten më 16 shkurt, ditën e vdekjes së tij, ankesa u pranua. Seanca gjyqësore u caktua më 4 mars.

“Dhe ti e di, Sergej, atëherë vazhdova të lexoja dhe mendova të ndaj me ty dhe të të shkruaj. Që në ditët e shkollës kemi pasur përshtypjen se tregimet e Çehovit janë gjëra të vogla dhe të thjeshta. Pak qesharake, por jo shumë. Por më pas lexova këtë lloj Cargo-200 (referenca është për filmin e vitit 2007 me të njëjtin emër, një nga veprat më të errëta të epokës Brezhneviane, red. ) që vjen nga fundi i shekullit të nëntëmbëdhjetë (…). Nuk gjej të njëjtën errësirë ​​në përshkrimin e dëshpërimit dhe varfërisë në FMD (Fiodor Mikhailovich Dostoevsky). Në fakt, pasi mbarova Into the Ravine , ia ngula sytë bosh murit për pesë minuta. Kush do ta kishte menduar se shkrimtari më i errët rus ishte Çehovi? Pra padyshim që ke të drejtë. Ju duhet të lexoni klasikët! Ne nuk i njohim ata!”

Letra e fundit e njohur e Navalny përfundon kështu. ‘In the Ravine’ është një tregim i shkurtër ku protagonisti dënohet me gjashtë vjet punë të detyruar në Siberi. Anton Chekhov e shkroi atë të frymëzuar nga një histori e vërtetë që i ishte thënë gjatë udhëtimit të tij në koloninë penale në ishullin e largët të Sakhalin, ku ai më pas kishte denoncuar korrupsionin e rojtarëve të burgut dhe kushtet çnjerëzore të të burgosurve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Alarmi që ngriti në këmbë botën, mjekët letër burgjeve

“Navalny po vdes, është vetëm çështje ditësh”