MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

A e ‘plak’ lëkurën tymi i cigares?

04.03.2024 - 08:33

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: A e ‘plak’ lëkurën tymi i cigares?

Mjeku: Tymi i cigares e plak lëkurën. Ky është rezultati i një studimi të ri amerikan që ka vënë përballë fytyrat e personave që pinë cigare rregullisht prej të paktën 5 vjetësh me ata të cilët nuk e kanë zakon duhanpirjen. Rezultatet janë të habitshme: të dhënat e duhanpirësve tregojnë rënie të qepallave, zonës poshtë syve, rrudhave mes hundës dhe buzëve të dukshme si në foto me resolucion të lartë, por edhe me sy të lirë. Rezultati? Për duhanpirësit fytyra është në total më e vjetër krahasuar me ata që nuk e pinë cigaren.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN