MENU
klinika

Përjashtohet nga zgjedhjet në 3 shtete

Pse Trump ka gjithnjë e më pak shanse për t’u bërë president?

02.03.2024 - 09:30

Një tjetër shuplakë ka ardhur për Donald Trump së fundmi. Një gjykatës i Illinois ka vendosur të përjashtojë ish-presidentin për shkak të papërshtatshmërisë nga zgjedhjet paraprake që do të mbahen në shtet më 19 mars. Gjyqtarja e qarkut Cook County, Tracie Porter e hoqi Trumpin nga fleta e votimit, bazuar në Amendamentin e 14-të, i cili i ndalon njerëzit të kthehen në detyrë nëse betohen për të mbështetur Kushtetutën dhe më pas përfshihen në kryengritje, raportoi  Bloomberg.“Sot, një gjyqtar demokrat aktivist në Illinois anuloi në mënyrë të përmbledhur bordin e zgjedhjeve të shtetit dhe kundërshtoi vendimet e mëparshme nga dhjetëra juridiksione të tjera shtetërore dhe federale. Ky është një vendim jokushtetues që ne do ta apelojmë shpejt”, tha një zëdhënës i fushatës së Trump, Steven Cheung në një deklaratë zyrtare të cituar nga The New York Post. Vendimi rrezikon të krijojë një farë kaosi në operacionet e votimit edhe për shkak se votuesit tashmë kanë filluar të votojnë paraprakisht dhe me postë.

Përjashtimi nga Illinois

Vendimi i Porter në fakt zgjeron audiencën e amerikanëve që nuk do të jenë në gjendje të votojnë për Trumpin në zgjedhjet paraprake, Illionis është në fakt shteti më i populluar midis atyre që e kanë përjashtuar manjatin. Vetëm të martën, Komisioni Zgjedhor i Indianës hodhi poshtë një kërkesë për të përjashtuar Donaldin me një votë 3 me një, me një demokrat në mesin e atyre që refuzuan propozimin. Për momentin, përveç Kolorados, ku Gjykata e Lartë e shtetit vendosi që Trump nuk ishte kandidat, Maine i është bashkuar ku Sekretarja e Shtetit Shenna Bellows vendosi që ish-presidenti të hiqej nga lista elektorale. Në letër, Illinois nuk është nga ato shtete që do të vendosin zgjedhjet presidenciale më 5 nëntor. Është një bastion i demokratëve në të cilin Partia Republikane nuk e prek topin. Por për Trump, ai ende përfaqëson një shtet plot me delegatë për të mbledhur për zgjedhjet paraprake.  Amendamenti i 14- të ndalon këdo që është betuar për besnikëri ndaj Kushtetutës dhe më pas ka marrë pjesë në një kryengritje kundër së njëjtës Kushtetutë, të kandidojë përsëri për postin.

NEW YORK, NEW YORK – OCTOBER 18: Former President Donald Trump speaks after returning from a break during his civil fraud trial at New York State Supreme Court on October 18, 2023 in New York City. Trump may be forced to sell off his properties after Justice Arthur Engoron canceled his business certificates after ruling that he committed fraud for years while building his real estate empire after being sued by Attorney General Letitia James, who is seeking $250 million in damages. The trial will determine how much he and his companies will be penalized for the fraud. (Photo by Michael M. Santiago/Getty Images)

Vendimi i Gjykatës

Trump, i cili aktualisht është në gjyq në katër çështje penale, u padit për rolin e tij në ngjarjet e 6 janarit 2021, kur qindra mbështetës të tij sulmuan Kongresin në një përpjekje për të bllokuar shpalljen e Biden si president.Gjykata e Lartë e SHBA- së ra dakord të mërkurën të dëgjojë pretendimin e Trump se si ish-president ai është i imunizuar nga ndjekja penale, duke vonuar më tej gjykimin e tij me akuzat për komplot për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2020. Gjykata më e lartë e vendit caktoi argumente në çështjen e aksioneve të larta për javën e 22 prillit dhe tha se gjykimi i ndërhyrjes federale në zgjedhjet e Trump do të mbetet në pritje për momentin, sipas AFP. Trump ishte planifikuar të dilte në gjyq në Uashington më 4 mars për komplot për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020, por procedurat janë ngrirë pasi pretendimi i tij për imunitetin presidencial u përhap nëpër gjykata. Çështja nëse një ish-president i SHBA-së është imun ndaj ndjekjes penale është një çështje e paprovuar në jurisprudencën amerikane, sepse deri tek Trump, asnjë ish-president nuk ishte akuzuar kurrë për një krim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Editoriali i The Washington Post

‘Armikja’ e Amerikës nuk është FBI-ja!