MENU
klinika

Luftë në Ballkan?

Si amerikanët mund t’i japin fund planeve “ogurzeza” të Serbisë

05.03.2024 - 11:19

Dhuna e fundit në Kosovën veriore e nxitur nga serbët ka konfirmuar gjendjen e dobët të paqes në rajonin më të madh të Ballkanit Perëndimor. Që kur liderët e NATO-s, me urdhër të SHBA-së, ndërhynë për herë të parë për të ndërmjetësuar armëpushimin që i dha fund luftërave jugosllave në fund të viteve 1990 dhe në fillim të viteve 2000, mbështetja e SHBA-së për aleatët e saj në Ballkan ka qenë një kundërpeshë kyçe ndaj një nacionalizmi të shfrenuar serb. pretendon rajonin si territorin e tij të ligjshëm. Prandaj, një qëndrim përfundimtar në mbështetje të pavarësisë së Kosovës duke ruajtur bashkëpunimin ekonomik me Serbinë, mund të parandalojë ringjalljen e nacionalizmit të ashpër serb që do të shkaktonte aventurizëm ushtarak. Zgjerimi i lidhjeve ekonomike me Serbinë do të ndihmonte në uljen e ndjenjës pro-ruse në vend dhe në Ballkanin Perëndimor më të madh, një rajon kyç në konkurrencën më të madhe SHBA-Rusi.

Ja një pjesë nga analiza e Jack Gonzalez, redaktorit të njohur në Columbia

Nëse luftimet në veri të Kosovës përhapen, përfshirja e SHBA-së në rajon do të ishte e pashmangshme sepse një zjarr rajonal do të tërhiqte vendet anëtare të Ballkanit të NATO-s. Situata Kosovë-Serbi kërcënon të rindez tensionet në Bosnje, ku Republika Srpska autonome e kontrolluar nga serbët ka shtuar përpjekjet për t’u shkëputur nga Bosnja dhe për t’iu bashkuar Serbisë. Dhuna në kufirin e Kosovës mund të jetë e mjaftueshme për të nisur një shkëputje të dhunshme dhe për të ndezur pika të tjera tensioni në rajon, siç ndodhi gjatë luftërave të viteve 1990. Disa vende ish-jugosllave – Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi – janë tani pjesë e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), doktrina e së cilës i detyron shtetet anëtare të veprojnë në mbrojtje të shteteve anëtare kur sulmohen. Kjo do të nënkuptonte se neni i pestë i NATO-s, i cili garanton mbrojtjen reciproke të shteteve anëtare, do të thirrej dhe SHBA-ja do të detyrohej të ndërhynte në konflikt. Mbështetja e SHBA-së për Kosovën do të forconte lidhjet e saj me aleatët në rajon dhe do të kundërshtonte ndikimin në rritje rus në Evropën Juglindore. Serbia është një nga vendet e pakta në Evropë që nuk vendos sanksione ndaj Rusisë pas pushtimit të saj në Ukrainë në vitin 2022, dhe një bazë e rëndësishme politike serbe ende ushqen inat ndaj Perëndimit. Një qëndrim përfundimtar i SHBA-së për të mbështetur mbështetjen e saj për pavarësinë e Kosovës do të kundërshtonte rusofilinë në rritje të grupeve nacionaliste serbe – të cilët në vitin e kaluar janë bërë gjithnjë e më militariste. Mosveprimi i SHBA-së dhe BE-së në vitet e fundit ka bërë që ushtria serbe të bëhet më agresive vitet e fundit, me trupa dhe tanke të vërejtura në kufirin e Kosovës pas përplasjes.

Skenarët

Ruajtja e paqes duhet të jetë një imperativ moral i Shteteve të Bashkuara nëse e konsiderojnë veten si mbrojtëse të demokracisë dhe të drejtave të njeriut. Në të njëjtën kohë, bashkëpunimi i SHBA-së në fusha të tjera me qeverinë serbe, e cila në mënyrë të konsiderueshme ka mbajtur distancën e saj nga mbështetja e plotë e Rusisë pavarësisht neutralitetit të saj ndaj sanksioneve mund të kundërshtojë ndjenjën anti-perëndimore në politikën serbe, duke çuar në një integrim më të madh brenda sistemit të BE-së. dhe më pak harmonizim me Moskën. Një bashkëpunim më i madh ekonomik i SHBA-së dhe mbështetja për kandidaturën e Serbisë në BE mund të ndihmojë marrëdhëniet e dy vendeve, ndërkohë që Uashingtoni mban një linjë të ashpër kundër dhunës dhe agresionit nacionalist që do të lindte nga përpjekjet serbe për të rimarrë Kosovën. Kjo politikë e dyfishtë do të siguronte që Serbia të mund të përmirësonte marrëdhëniet e saj me Perëndimin dhe të mos binte në duart e Rusisë, si dhe të siguronte të drejtat e shqiptarëve të Kosovës për vetëvendosje. Ripohimi i qëndrimit të SHBA-së për çështjen e Kosovës dhe përsëritja e imperativit të NATO-s për të ndërhyrë nëse konflikti përhapet në shtetet e saj anëtare, do të bënte më shumë presion politik ndaj Serbisë për të vazhduar çmilitarizimin e kufirit me Kosovën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ndizet sërish fitili i tensioneve Serbi-Kosovë

‘Ndalim’ i dinarit serb shkakton debate dhe frikë në Veri

NATO i tregon 'dhëmbët' Serbisë

‘Blindohet’ Kosova para zgjedhjeve në Veri