MENU
klinika

Bisedimet sekrete

Si Gjermania dhe India po armatosin Ukrainën në fshehtësi…

01.03.2024 - 17:45

Situata është kritike. Ukraina duhet t’i rezistojë kundërvajtjes së Rusisë, por për ta bërë këtë, ajo ka nevojë për mbështetje të mëtejshme të jashtme.

Problemi më i madh është se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, mbështetësit kryesorë të Kievit, po përballen me dy probleme të rëndësishme.

Ndërsa ndihma ushtarake në SHBA është e bllokuar në Kongres, BE-ja është pothuajse pa furnizime dhe thuhet se po kërkon në botë për municion artilerie për t’i dërguar forcave ukrainase.

Gjermania, për shembull, do të ishte e zënë me kryerjen e negociatave sekrete me Indinë, e cila ka furnizime masive luftarake në dispozicion, pikërisht për blerjen e disa qindra mijëra predhave të artilerisë për t’ua dërguar njerëzve të Volodymyr Zelensky.

Germans resolve to support Ukraine despite gas prices as FM visits Kyiv –  Euractiv

Marrëveshje të ngjashme, thonë disa burime institucionale në Berlin, mund të jenë të mundshme edhe me vendet arabe dhe afrikane, madje edhe me disa shtete ballkanike.

Nëse e përjavshmja gjermane Der Spiegel ktheu në qendër të vëmendjes situatën e veçantë të Indisë, gazeta ruse Pravda foli për bisedime sekrete midis Gjermanisë dhe Indisë.

Me sa duket Nju Delhi mund të llogarisë në furnizime të mëdha ushtarake, por nuk do t’i shesë hapur ato për të mbështetur në mënyrë indirekte Ukrainën, pasi qeveria e udhëhequr nga Narendra Modi ende ruan marrëdhënie miqësore me Rusinë.

Si rezultat negociatat thuhet se po vazhdojnë për mundësinë e marrjes së municioneve përmes ndërmjetësve.

Duket se në një takim jozyrtar të fundit të diplomatëve dhe zyrtarëve evropianë në Berlin, propozimi për t’iu drejtuar vendeve jo-evropiane u paraqit dhe u konsiderua i besueshëm për të forcuar rezervat e municionit ukrainas.

Pse lëvizja mund të rrisë tensionet mes dy vendeve

SHBA zhvendos sistemin raketor Typhon pranë Kinës

Gratë snajperiste poshtëruan iranianët

Kush fshihet pas Kupolës së Hekurt?

Pse “dragoi” ka në dorë rrjedhën e luftës?

Rusia mund të tërhiqet nga Ukraina, falë Kinës

Teherani kërcënon me një armë të re

Hakmarrja e Izraelit ndaj Iranit nuk do të vonojë

Franca dhe Gjermania dalin jashtë loje

Veriu i Evropës merr në dorë “frenat” e NATO-s