MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

A mund të shkaktojë tiroidja ankth?

12.04.2024 - 09:20

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: A mund të shkaktojë tiroidja ankth?

Mjeku: Depresioni dhe ankthi mund të shkaktohen nga një tiroide e sëmurë. Nëse keni probleme psikologjike, kontrolloni gjithmonë tiroiden.

Nëse keni depresion ose ankth, sigurohuni që të kontrolloni tiroiden tuaj!

Shumica e pacientëve ndihen shumë të lehtësuar sapo të kuptojnë se simptomat e tyre janë për shkak të një sëmundjeje tiroide. Nuk është e pazakontë që të prekurit të dëgjojnë se nuk ka asnjë shpjegim për frikën dhe simptomat e tyre depresive.

Tiroiditi Hashimoto: Inflamacioni autoimun i gjëndrës tiroide

Në tiroiditin e Hashimotos, gjëndra tiroide është kronike. Ndërsa sëmundja përparon, simptomat e shfaqen në mënyra më të rënda. Kjo përfshin gjithashtu shqetësimin e brendshëm, tensionin dhe rraskapitjen. Zakonisht sëmuren gratë e moshës 30 deri në 50 vjeç. Meshkujt preken dukshëm më rrallë.

Meqenëse sëmundja shpesh përkon me fillimin e menopauzës dhe nuk shkakton dhimbje, simptomat shpesh interpretohen si probleme tipike të klimakterisë. Vlerat e gjakut tipike të tiroiditit autoimun nuk kontrollohen gjatë ekzaminimeve rutinë. Si rezultat, shumë pacientë thjesht qetësohen me ilaqet kundër depresionit ose ilaçe kundër ankthit, ndërsa sëmundja e tyre tiroide mbetet e padiagnostikuar.

Prandaj, nëse vuani nga depresioni dhe/ose ankthi kujtoheni mjeku tuaj të bëj kontrrolin e tiroiditin e Hashimoto!

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Zëvendësojnë çdo multivitaminë

5 ushqimet me më shumë vlera!

Nisur nga thonjtë deri tek rrallimi i vetullave

5 ndryshime në trup që mund të zbulojnë shumë për shëndetin

Letra prekëse, një natë para se ta vrisnin komunistët

‘1 ledhatim dhe 10 fshikullime, mësohu me jetën’