MENU
klinika

Irani nis sulmin, Izraeli në gatishmëri ndërsa Jordania...

Çfarë po ndodh në Lindjen e Mesme?

14.04.2024 - 08:54

Të gjitha forcat izraelite janë në “gadishmëri të plotë” ndërsa Irani ka nisur sulmin duke lëshuar dhjetëra drone.

Duke njoftuar masat në një konferencë televizive, zëdhënësi kryesor ushtarak, kundëradmirali Daniel Hagari tha se dhjetëra avionë luftarakë ishin në ajër si pjesë e gjendjes së gatishmërisë.

“Forcat e ushtrisë janë të përgatitura shumë fuqishëm në sulm dhe mbrojtje dhe në një dislokim të gjerë,” tha ai.

Yoav Gallant tha se izraelitët duhet të marrin parasysh çdo urdhër që mund të lëshohet nga Komanda e Frontit të Brendshëm të ushtrisë.

Autoriteti është përgjegjës për hartëzimin e raketave në hyrje dhe kërcënimeve të tjera ajrore për të bërë të ditur publikun nëse duhet të strehohet.

Komanda e Frontit të Brendshëm ka ndryshuar gjithashtu udhëzimet e saj mbrojtëse, duke ndaluar aktivitetet edukative në të gjithë vendin dhe duke kufizuar tubimet në hapësira të hapura në 1,000 njerëz.

Jordania do të mbyllë përkohësisht hapësirën e saj ajrore këtë mbrëmje, kanë raportuar mediat shtetërore.

Avionët në hyrje, nisje dhe tranzit do të ndalohen të hyjnë në hapësirën ajrore, tha Al Mamlaka News.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN