MENU
klinika

Teherani kërcënon me një armë të re

Hakmarrja e Izraelit ndaj Iranit nuk do të vonojë

18.04.2024 - 09:00

Teheranit do t’i duhet të presë me nervozizëm pa e ditur se si dhe kur Izraeli do të vendosë t’i përgjigjet sulmit me një aksion ushtarak që shumë besonin se nuk do të vononte. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dëshiron të mbajë pezull kundërshtarin e tij dhe t’i lërë ajatollahët në një gjendje alarmi. Ashtu siç bënë me Izraelin përpara se të fillonin sulmin e së shtunës mbrëma. Ky veprim është konsideruar nga disa si një “akt fuqie” i mirëmenduar dhe thjesht demonstrues. Për të tjerët, një dështim konkret që shënon fitoren e sistemeve të mbrojtjes izraelite dhe hap një koalicion të ri “joformal” të papritur të fuqive të Lindjes së Mesme. Të gjithë të nxitur nga qëllimi i përbashkët për të vepruar “mbi palët” për të ruajtur status quo- në në rajon në kulmin e tensionit. Në pritjen e furishme të përgjigjes së Izraelit ndaj sulmit të së shtunës mbrëma, paralajmërimet e Teheranit nuk vonuan. “Ne jemi gati të përdorim një armë që nuk e kemi përdorur kurrë”, njoftuan ata, duke iu referuar qartë armëve atomike.Iranianët kanë program shumë të diskutueshëm bërthamor, por tani për tani, nuk kanë kapacitet për të bërë armë, ndaj gjithçka mbetet me pikëpyetje.

Israel-Iran War And The Madness Unfolding In The Middle East

Frika e SHBA

Që shteti i Izraelit synonte t’i përgjigjej sulmit iranian, ishte e qartë që në momentin e parë. Por modalitetet, intensiteti i përgjigjes dhe “kur” janë të gjitha të panjohura që duhet të plotësojnë një sërë kriteresh thelbësore: të konfirmojnë vendosmërinë dhe vullnetin e Izraelit për të mbrojtur veten nga çdo lloj agresioni; mos hapni një konflikt rajonal në shkallë të gjerë pikërisht tani që duket se janë hapur plane të reja për bashkëpunim me fuqitë e Gjirit.  Zyrtarët e Pentagonit dhe analistët e Shtëpisë së Bardhë, jashtëzakonisht të shqetësuar për një përshkallëzim me Iranin që mund të përfshijë gjithashtu Shtetet e Bashkuara, janë të vetëdijshëm se një formë kundërsulmi ndaj sulmit iranian pa përdorimin e dronëve kamikaze, raketave të lundrimit dhe raketave balistike është e pashmangshme.

Israel—Iran Conflict: How Hostilities Began, and Could They Now Escalate?

“Vijat e kuqe”

Në çdo rast, Izraeli nuk i ka komunikuar zyrtarisht Shteteve të Bashkuara se cilat mund të jenë planet e tij dhe kur mund të sulmojë, tha zyrtari i lartë i administratës amerikane i cituar nga transmetuesi. “Shpresojmë që ata të na japin një paralajmërim në mënyrë që të jemi gati të mbrojmë personelin tonë, jo vetëm ushtarak, por diplomatik në të gjithë rajonin ”, citohet të ketë thënë zyrtari në kushte anonimiteti. Opsionet e diskutuara në takimet e Kabinetit të Luftës izraelite duhet megjithatë të marrin parasysh ato “vija të kuqe” që nuk duhet të kapërcehen në mënyrë që të mos shkaktojnë reagime që mund ta çojnë Lindjen e Mesme në një spirale dhune të pakontrollueshme.

Cartoons: Iran targets Israel targets Iran – Orange County Register

Opsionet e Tel Avivit

Është interesi i shprehur i Izraelit për të kryer një kundërsulm në mënyrë që Irani të mos përfshijë vendet aleate si Jordania, Egjipti dhe shtetet e Gjirit. Duhet mbajtur mend se Jordania lejoi avionët luftarakë izraelitë të hynin në hapësirën e saj ajrore për të rrëzuar raketat dhe dronët e lëshuar nga Irani, raporton një burim i akredituar izraelit. Duke deklaruar se forcat ajrore jordaneze dhe izraelite ishin “koordinuar nga ushtria amerikane” në atë që besohet të jetë hera e parë që Izraeli dhe Jordania kanë luftuar krah për krah që nga krijimi i shtetit hebre. Megjithatë, ka edhe të dhëna nga Tel Avivi që konfirmojnë, Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, po përpiqet të mbledhë aleatë jashtë dhe brenda Lindjes së Mesme.

Israel-Iran News Highlight: Israeli army chief vows 'response' to Iran's attack | Hindustan Times

Koalicioni i ri

Ai, në fakt, u ka kërkuar 32 vendeve që të vendosin sanksione ndaj Iranit për programin e tij raketor dhe të caktojnë Gardën Revolucionare Islamike si një organizatë terroriste. Këtë e ka raportuar vetë Katz në një postim në X , pa specifikuar se cilat shtete i drejtohej konkretisht. Ministri shpjegoi se ai ” po bënte një sulm politik ” kundër Teheranit. Sanksionimi i programit të raketave dhe shpallja e Pasdaranit një grup terrorist do të ndihmojë në “përmbajtjen dhe dobësimin e Iranit”, tha Katz, duke shtuar se Republika Islamike “duhet të ndalet tani, para se të jetë tepër vonë.”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNKërcënimet atomike të Moskës dhe kritika nga perëndimi

A do të kishte kuptim për Rusinë vënia në përdorim e armëve?

Dërgohen në vijën e parë të frontit të luftës

Zelensky, shkarkon disa nga gjeneralët e lartë!

Kush është njeriu që tërboi “dragoin”?

Kina fut Tajvanin në “rrethin e kuq”, bën provat e fundit