MENU
klinika

Mansur Yavas dhe Ekrem Imamoglu

Kush janë kryebashkiakët që “shpartalluan” Sulltanin turk?!

02.04.2024 - 09:17

Kush janë Mansur Yavas dhe Ekrem Imamoglu, dy kryebashkiakët që dje i shkaktuan një disfatë historike presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan.

Rezultatet e zgjedhjeve lokale janë një goditje e rëndë për Rexhep Tajip Erdogan, i cili kishte shpresuar të rimerrte kontrollin e qyteteve më pak se një vit pasi ai pretendoi një mandat të tretë si president.

Por Ekrem Imamoglu, i cili fitoi për herë të parë Stambollin në vitin 2019, shënoi një fitore të dytë për opozitën laike CHP. Erdogan ishte zotuar për një epokë të re në megaqytetin e Turqisë me pothuajse 16 milionë banorë, por kryetari aktual i Stambollit ishte në rrugën e duhur për të fituar më shumë se 50% të votave, mbi 10 pikë përpara kandidatit të presidentit të Partisë AK.

Kjo ishte gjithashtu hera e parë që kur Erdogan erdhi në pushtet 21 vjet më parë që partia e tij u mund në të gjithë vendin në kutinë e votimit.

Në kryeqytetin Ankara, kryebashkiaku i opozitës Mansur Yavas ishte aq përpara rivalit të tij, sa që shpalli fitoren kur ishte numëruar më pak se gjysma e votave. Mbështetësit bllokuan të gjitha rrugët kryesore në qytet, duke valëvitur flamujt dhe duke u rënë borive të makinave.

Kush është Mansur Yavas? (Kryebashkiak i Ankarasë)

Ai është një avokat me një të kaluar nacionaliste, i cili ishte afër fitimit të kryeqytetit në vitin 2014, duke humbur me vetëm një pikë në një votim shumë të kontestuar. Ne e vlerësojmë qetësinë me të cilën ai përballet me urgjencat, për shembull pandeminë Covid 19, në të cilën ai arriti të organizojë “kuzhina supe” për të varfrit dhe madje edhe për macet e qytetit.

Kush janë Mansur Yavas dhe Ekrem Imamoglu, kryebashkiakët që

Dhe gjestet goditëse. Kur u bë kryetar bashkie në vitin 2019, ai hoqi qafe xhipat dhe makinat luksoze që mbante zyra e kryetarit dhe ua ofroi ato falas çifteve që martoheshin në Ankara. Kokëfortësia me të cilën ai luftoi nepotizmin është gjithashtu e famshme: plani i tij 100 ditor është i famshëm, i cili i dha fund sistemit të marrjes së pushtetit nga anëtarët e familjes ose miqtë e të fuqishmëve, një praktikë e përdorur gjerësisht nga Aka. Për shumë njerëz, nëse do të kishte kandiduar në maj 2023, do të ishte bërë president.

Kush është Ekrem Imamoglu? (Kryebashkiaku i Stambollit)

Përkundrazi, kryebashkiaku i Stambollit është një njeri historik që i pëlqen të ngacmojë turmën. I lindur si Erdogan në rajonin e Detit të Zi, si djalë ëndërronte një karrierë futbolli dhe më pas përfundoi duke punuar në biznesin familjar. Ai filloi karrierën e tij politike si kryetar i rrethit Beylikduzu në Stamboll. Një musliman praktikant, i martuar me tre fëmijë, ai nuk e fsheh ambicien e tij të pakufishme.

Kush janë Mansur Yavas dhe Ekrem Imamoglu, kryebashkiakët që

Aftësia e tij për t’u lidhur me qytetarët është e padiskutueshme. Kur del në skenë ai transformohet: bërtet, bën gjeste, flet, duke arritur në zemrat e njerëzve. Së fundmi ai e ka bërë zakon të heqë xhaketën dhe kravatën, duke përveshur mëngët nën duartrokitjet e atyre që e shohin si njeri të popullit. Të rinjtë që e duan veçanërisht atë e vlerësojnë aftësinë e tij për të organizuar koncerte dhe ngjarje të përshtatura për ta. Gjatë kësaj fushate elektorale të fundit ai u mbiquajt pushtuesi i metrosë për ridizajnimin e sistemit të transportit të metropolit. Një rezultat që AKP-ja e pretendoi për vete. Në vitin 2022 ai u dënua me dy vjet dhe u burgos për fyerje të një zyrtari publik. Vendimi i apelit është ende në pritje, por nëse konfirmohet, ai do t’i japë fund karrierës së tij politike.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë shkruajnë mediat e huaja?

A do t’i shpallë Erdogan luftë Greqisë?