MENU
klinika

Politikat e Erdogan ndër vite

‘Ndarja’ e Turqisë nga Perëndimi, aspak e papritur

29.07.2019 - 08:51

Shtetet e Bashkuara kanë pezulluar pjesëmarrjen e Turqisë në programin për të ndërtuar dhe fluturuar avionët luftarakë F-35 dhe mund të vendosin sanksione ekonomike, por presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka refuzuar të tërhiqet dhe të braktisë blerjen e sistemit rus S-400.

“Pavarësisht nga aleancat politike dhe ushtarake të Turqisë me Perëndimin, ne vazhdojmë të marrim kërcënimet më të mëdha nga Perëndimi; qofshin ato politike, ekonomike, kulturore apo me të gjitha mjetet e tjera “, tha ai para një grupi të zgjedhur gazetarësh në Stamboll para dy javësh.

Një retorikë e tillë nga udhëheqësi i një vendi të NATO-s mund të konsiderohet si e ashpër nga shumë, edhe pse nuk është befasuese për disa arsye.

Së pari, Erdoani nuk ishte pro-perëndimor. Ndërkohë që presidenti nuk ishte kundër Perëndimit deri në vitin 2014, armiqësia ndaj Perëndimit, veçanërisht Shtetet e Bashkuara, ishte një shtyllë kryesore e mësimeve të ish-Kryeministrit Necmettin Erbakan, nën të cilin Erdogan shërbeu si kryebashkiak i Stambollit në vitet 1990.

Sipas një studimi në gazetën pro-qeveritare Yeni Şafak, 97 përqind e turqve besojnë se Shtetet e Bashkuara janë armiku i tyre.

Në kohën kur Erdogan u bashkua me “Eurasianistët”, ai tashmë kishte vendosur që Turqia të zhvendoset drejt Lindjes, ushtria do t’i dorëzohej kryesisht gjeneralëve pro-rusë dhe gjeneralët me përvojën e NATO-s ose ato që mendohj se do ta kundërshtonin do të anashkaloheshin.

Aleancat e reja të Erdoganit me euroaziatikët turq dhe Rusia, si dhe MTPT-ja dhe ushtria e ristrukturuar, i japin presidentit mjaftueshëm besim për të kundërshtuar hapur dhe pa dëshirë kundër Shteteve të Bashkuara dhe Perëndimit.

Rezultati është se blerja e sistemeve raketore S-400 nga Rusia tani do ti kushtojë Turqisë pjesëmarrjen e saj në programin F-35, një projekt në të cilin ka investuar miliarda dollarë, dhe përkeqëson krizën ekonomike.

Është e qartë se Erdogani nuk kujdeset për ekonominë aq sa kujdeset për pozitën e tij, thjesht sepse nuk i beson Perëndimit.

Ai është gati për të kundërshtuar çdo kundërshtim në shtëpi me forcë për të qëndruar në pushtet.

Fitorja e opozitës në zgjedhjet lokale në mars dhe qershor mund të shihet si një shenjë pozitive, por nuk duhet të jetmi aq naive sa për të menduar se Erdogan do ta linte pushtetin përmes mjeteve demokratike.

Ahmet S. Yayla dikur shërbeu si profesor dhe kryetar i Departamentit të Sociologjisë në Universitetin Harran në Turqi. Ai është një veteran 20-vjeçar i departamentit të kundër-terrorizmit dhe operacioneve në Policinë Kombëtare Turke dhe ka shërbyer si shefi i antiterrorizmit në Sanliurfa, Turqi midis 2010 dhe 2013.

Ahval

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Financial Times

Erdogan mes dy zjarresh