MENU
klinika

Ndotja e kolektorit i lë pa ujë tokat dhe bagëtitë

Protestojnë blegtorët në Fier!

11.04.2024 - 13:23

Ndotja alarmante e kolektorit të Levanit ka ngritur paraditen e kësaj të enjte në protestë dhjetëra fermerë të Povelcës e Derëzezës.

Ata thonë se shkak i ndotjes janë stallat e kafshëve që ndodhen pranë dhe që shkarkojnë të gjitha mbetjet organike në ujërat e kolektorit.

Sipas banorëve kjo situatë që vijon prej më shumë se 20 vitesh është kthyer në shqetësimin më madhor të tyre pasi bagëtitë po u sëmuren ndërkohë që me dhjetëra hektarë tokë me perime e shalqi po thahet edhe për shkak se në kolektor derdhet dhe ujë i kripur.

Banorët shprehen gjithashtu se shqetësues mbetet edhe fakti se uji i ndotur që ndodhet në këtë kolektor, tërhiqet nga hidrovori i Derëzezës dhe derdhet në det duke ndotur edhe bregdetin i cili për pak ditë do të presë plazhistët e parë dhe turistë të shumtë.

Në prag të sezonit turistik kjo ndotje do të sjellë edhe largimin e pushuesve kanë thënë ndër të tjera fermerët teksa apelojnë njëzëri që kjo situatë të zgjidhet sa më shpejt.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Do shesim dhentë dhe do ikim jashtë shtetit”

Blegtorët në protestë, bllokojnë qarkullimin në Kardhiq- Delvinë

Problematikat me tregtimin e qumështit dhe pasojat në ferma

Blegtorët njoftojnë protestë!

"Përshkallëzim të situatës në ditët në vijim..."

Protestojnë blegtorët, çfarë paralajmërojnë?