MENU
klinika

Sanksionet

Pse SHBA dhe BE hezitojnë ta ndëshkojnë Teheranin?

19.04.2024 - 10:25

Diplomatët e huaj nxituan në Izrael për të mbështetur qeverinë në konfliktin me Iranin, por gjithashtu u bënë thirrje atyre që të ruanin logjikën në vendosjen e reagimit ndaj sulmit iranian ndaj Izraelit.

Ndërsa diskutimet vazhdojnë për atë që duhet bërë më pas, diplomacia po punon me ritme të shpejta. Perëndimi po përpiqet të qetësojë “skifterët” izraelitë duke shpallur sanksione të reja ndaj regjimit iranian.

Para së gjithash, flitet për masa që do të krijonin probleme për programin e prodhimit të raketave dhe dronëve të Iranit.

Hapi i dytë i referohet kapacitetit të Teheranit për të shitur naftë, i cili është burimi kryesor i financimit për regjimin në Teheran.

U.S. and U.K. issue new sanctions on Iran in response to Tehran's weekend  attack on Israel | Pittsburgh Post-Gazette

Besohet se dy masat mund të qetësojnë krahun e djathtë izraelit dhe të ndihmojnë kryeministrin Benjamin Netanyahu të dëgjojë aleatin kryesor, Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera partnere dhe të minimizojë ose të braktisë plotësisht reagimin ndaj sulmit të së shtunës nga Irani.

Mediat izraelite raportojnë se komuniteti ndërkombëtar ka frikë se hakmarrja izraelite mund të ndezë të gjithë rajonin, të çojë në luftën më të frikshme dhe se, së bashku me ngjarjet në Gaza, mund të gërryejë mbështetjen ndërkombëtare për Izraelin pas sulmit të Hamasit më 7 tetor.

Megjithatë, disa analistë parashikojnë se administrata Biden ndoshta nuk do të kërkojë të shtrëngojë sanksionet ndaj eksporteve të naftës iraniane për shkak të shqetësimeve për një rritje të madhe të çmimeve të energjisë dhe për të mos zemëruar blerësin më të madh, Kinën.

Sigurisht që do të thoshte shumë për Izraelin që të vendoste Gardën Revolucionare të Iranit nën sanksione, por burimet perëndimore thonë se kjo do të kërkonte prova për atë regjim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN