MENU
klinika

“Skenari i makthit” mund të bëhet realitet

Rreziku nuk ka mbaruar, Irani po përgatit sulmin e dytë

17.04.2024 - 09:30

Irani është më i “çmendur” nga sa e di bota dhe është i gatshëm për të gjitha pasojat e këtij konflikti, tha një burim i afërt me regjimin në Teheran. “Mesazhi i Iranit është i qartë: ne jemi më të çmendur nga sa mendoni dhe jemi të përgatitur të durojmë të gjitha pasojat e luftës nëse është e nevojshme. Ky duhet të jetë një parandalues ??dhe një sinjal për SHBA-në dhe Izraelin se mjaft është mjaft”, tha një burim i “Financial Times”. Ahmad Dastmalchian, ish-ambasador iranian në Liban, thotë: ‘Ky ishte një dënim dhe tani ka marrë fund. Nëse Izraeli bën një gabim tjetër, Irani do të përgjigjet shumë më ashpër. Por as amerikanët dhe as palët e tjera nuk duan ta zgjerojnë këtë konflikt. Për Tel Aviv-in ka ardhur koha për de-përshkallëzimin. Por ndërsa kriza në Lindjen e Mesme duket se po hyn në një fazë të re, ia vlen t’i kushtohet vëmendje rezultateve të një simulimi të fundit të kryer nga Qendra Edukative për Politikat e Mospërhapjes për të kuptuar se si mund të duket një konflikt i drejtpërdrejtë midis Izraelit dhe Iranit. Ata arrijnë në përfundimin se edhe një luftë bërthamore, e nisur nga Irani, nuk përjashtohet.

Arsenali i Iranit

Irani ka arsenalin më të madh të raketave balistike dhe dronëve në Lindjen e Mesme, duke përfshirë raketa lundrimi dhe anti-anije, si dhe raketa balistike me rreze të shkurtër dhe të mesme, të cilat mund të godasin çdo objektiv në Lindjen e Mesme, përfshirë Izraelin. Irani gjithashtu ka një rezervë të madhe dronësh me rreze veprimi nga 2,000 deri në 2,500 kilometra dhe mund të fluturojë ulët për të shmangur zbulimin. Dronët Shahed, të njohur gjithashtu si kamikaze ose dron vetëvrasës, kanë karakteristika unike që i bëjnë ato armë me kosto efektive dhe vdekjeprurëse. Shahed 136 ka një rreze veprimi prej 2500 kilometrash dhe mund të mbajë një kokë të vogël me peshë 40 kilogramë, e cila shpërthen në goditje. Në arsenalin ushtarak të Iranit, ka të paktën nëntë lloje raketash që mund të arrijnë në Izrael, sipas agjencisë IRNA. Taktikat e përdorura nga Irani janë të ngjashme me ato të përdorura nga Rusia në sulmet e saj ndaj Ukrainës, duke përfshirë disa valë sulmesh duke lëshuar një kombinim të raketave balistike dhe të lundrimit së bashku me dronët kamikaze. Irani gjithashtu ka në arsenalin e tij ushtarak raketa lundrimi si Kh-55, që mund të mbajnë armë bërthamore, me një rreze veprimi deri në 3000 km. Pavarësisht se Irani po rrit vazhdimisht prodhimin e tij të uraniumit shumë të pasuruar, inteligjenca e SHBA vlerëson se Teherani aktualisht nuk ka armë bërthamore.

Arsenali i Izraelit

Nga ana tjetër, Izraeli konsiderohet si një fuqi bërthamore “e padeklaruar” që zotëron armë bërthamore. Sistemi i mbrojtjes kundër raketave me shumë shtresa të Izraelit përfshin Iron Dome, David’s Slingshot dhe sistemet Arrow-2 dhe Arrow-3, të cilat u zhvilluan në bashkëpunim me SHBA. Iron Dome është një sistem i specializuar për rrëzimin e raketave me rreze të shkurtër veprimi. Izraeli thotë se ka një shkallë suksesi mbi 90 për qind.Sistemi David Slingshot është projektuar për të rrëzuar raketa me rreze të mesme dhe gjithashtu mund të përgjojë mjete ajrore pa pilot dhe raketa balistike taktike. Izraeli e përdor rregullisht për të rrëzuar raketat dhe dronët e lëshuar nga Hezbollahu nga Libani. Sistemet Arrow-2 dhe Arrow-3 mund të përgjojnë kërcënimet në një distancë deri në 1500 dhe deri në 3000 kilometra, përkatësisht, duke përfshirë raketat e armatosura me një kokë bërthamore. Izraeli ka gjithashtu sistemin Iron Beam, i cili përdor rreze lazer për të shkatërruar dronët dhe raketat. Po ashtu përdor edhe sistemin raketor amerikan Patriot për të rrëzuar avionë dhe dron. Raketat nuk janë opsioni i vetëm i sulmit me rreze të gjatë që ka Izraeli. Që nga vitet 1990, ai ka qenë i aftë të sulmojë me rreze të gjatë nga avionët. IDF ka gjithashtu një arsenal dronësh që përfshin seritë Heron, Hermes dhe Skylark. Duhet specifikuar sebuxheti vjetor i IDF prej rreth 23.6 miliardë dollarësh tejkalon shpenzimet totale ushtarake të Egjiptit, Iranit, Libanit dhe Jordanisë së bashku.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN