MENU
klinika

Truku "ukrainas" i Kim Jong Un

Si po ia dërgon Koreja e Veriut armët Rusisë në fshehtësi?

11.04.2024 - 17:56

Rusia dhe Koreja e Veriut vazhdojnë të mohojnë çdo akuzë për shitje armësh.

Nga ana tjetër, Ukraina, Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës besojnë se Kim Jong Un në mënyrë indirekte po e ndihmon Vladimir Putinin në luftën kundër Kievit duke i dërguar raketa, plumba dhe materiale të tjera luftarake.

Dhe nuk do të mbaronte këtu sepse, sipas gjeneralit Charles Flynn, komandant i përgjithshëm i ushtrisë amerikane në Paqësor, përdorimi i raketave të Koresë së Veriut nga forcat e Kremlinit në teatrin ukrainas do t’i jepte Phenianit një mundësi të rrallë për të testuar raketat e veta. armatimet dhe ndoshta edhe të nxjerrin mësime që mund të përmirësojnë performancën e tyre në të ardhmen.

“Unë nuk mendoj se ushtria e Koresë së Veriut ka pasur ndonjëherë një laborator si ai në fushëbetejë kohët e fundit, ashtu siç rusët po i lejojnë ata të kenë në Ukrainë,” tha Charles Flynn, duke aluduar për përdorimin e supozuar të Moskës të armëve të bëra në Korenë e Veriut në luftë, kundër Ukrainës.

Russia-North Korea 'partnership' could have long-lasting repercussions, NSC  official warns - Breaking Defense

Shkurtimisht, sipas zyrtarit të lartë ushtarak amerikan, një skenar i tillë do t’i ofronte Koresë së Veriut mundësinë për të marrë informacion të vlefshëm për çështje teknike, procedurat dhe municionet e veta.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të shikojnë me kujdes se si do të shpaloset në vazhdim situata, shtoi Flynn gjatë një vizite në garnizonin e ushtrisë amerikane Humphreys.

Vetë Flynn, siç raportohet nga “Bloomberg”, shtoi se Pheniani, për shkak të luftës në Ukrainë, mund të mësonte gjëra në lidhje me armët e tij që vështirë se do të kishte akses në mungesë të një konflikti.

Sipas të dhënave ka pasur të paktën 10 raste në të cilat Rusia përdori raketa të Koresë së Veriut për të sulmuar Ukrainën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarata e ish-ambasadorit të Koresë së Veriut

“Kim Jong Un nuk heq dorë nga armët bërthamore”