MENU
klinika

Analiza

Asetet e ngrira ruse, një dramë e re në Perëndim

25.05.2024 - 08:30

Aleatët e Ukrainës po luftojnë me mënyrën se si të “shtrydhin” para nga asetet e ngrira ruse për të mbështetur përpjekjet e luftës së Kievit, një debat që bëhet gjithnjë e më urgjent ndërsa Rusia fiton territor në fushën e betejës dhe pasi perspektiva për financat shtetërore të Ukrainës duket më e lëkundshme.Në krye të axhendës ndërsa zyrtarët e financave nga Grupi i Shtatë demokracive të pasura takohen në Stresa, Itali, në brigjet e Lago Maggiore skenike, është ajo që duhet bërë me rezervat e bankës qendrore ruse të ngrira në përgjigje të pushtimit të Ukrainë. Ukraina dhe shumë nga mbështetësit e saj kanë bërë thirrje për konfiskimin e 260 miliardë dollarëve të aseteve ruse të ngrira jashtë vendit pas pushtimit të 24 shkurtit 2022 . Por zyrtarët evropianë kanë rezistuar, duke përmendur shqetësimet e stabilitetit ligjor dhe financiar. Shumica e aseteve të ngrira ndodhen në Evropë. Një plan evropian për të përdorur thjesht interesin e fondeve ruse do të siguronte vetëm një shumë parash çdo vit, të cilat mezi do të plotësonin nevojat e financimit të një muaji për qeverinë ukrainase.

How frozen Russian assets could come to Ukraine's aid

Përçarja e G7

Zyrtarët e Thesarit të SHBA-së dhe ekonomistët e jashtëm po propozojnë mënyra për ta kthyer atë rrjedhje vjetore në një pjesë shumë më të madhe të parave të gatshme. Por, Gjermania po frenon presionin e SHBA-së. “Qeveria gjermane po ofron mbështetje konstruktive për diskutimet për përdorimin më të mirë të mundshëm të të ardhurave nga asetet e ngrira ruse. Është e rëndësishme të theksohet se zgjidhja duhet të ketë siguri juridike”, janë fjalët e zëdhënësit të ministrit të Ekonomisë, Christian Lindner, i intervistuar nga Adnkronos për çështjen që do të jetë në tryezën e G7-s financiare të planifikuar për të premten dhe të shtunën në Stres. “BE ka ndërmarrë tashmë një hap konkret të rëndësishëm në këtë drejtim: ka miratuar një mekanizëm që do të lejojë që fitimet e papritura nga asetet e ngrira ruse të përdoren për të mbështetur Ukrainën. Modeli i BE-së ka avantazhin se mund të gjenerojë disa miliardë euro për rindërtimin e Ukrainës.

Frika e Gjermanisë

Megjithatë, sipas këtij modeli, asetet e bankës qendrore ruse nuk preken”, specifikon zëdhënësi. “Kjo – përfundon ai – respekton parimet themelore të së drejtës ndërkombëtare, siç është imuniteti shtetëror”. Frika e Berlinit është se konfiskimi i aseteve të bankës qendrore ruse, tre të katërtat e të cilave janë të palëvizshme në Evropë, si dhe shkelje e ligjit ndërkombëtar, mund të provokojnë hakmarrje nga Moska ndaj kompanive gjermane. Dhe një ‘hakmarrje’ e parë në këtë kuptim nga ana e Kremlinit do të ishte transferimi i aktiviteteve të Bosch në Rusi në godinat e gjigantit Gazprom, siç ndodhi edhe për Ariston italian. Kështu, deklaratat e Gjermanisë në një farë kuptimi përçajnë G7: Franca po synon një pozicion të përbashkët mes të Mëdhenjve në vazhdën e atij të BE-së. Propozimi i SHBA-së aktualisht mbështetet nga Britania e Madhe, Kanadaja dhe Japonia.

Ukraine Symposium – Seizure of Russian State Assets: State Immunity and Countermeasures - Lieber Institute West Point

Hakmarrja e Rusisë

Mirëpo, frika e Gjermanisë për hakmarrje, nuk është e pavend, pasi përgjgjigjja e Moskës, ka qenë e menjëhershme. Rusia do të regjistrojë asetet amerikane, përfshirë letrat me vlerë, që mund të përdoren për të kompensuar humbjet ruse për shkak të ngrirjes së aseteve ruse në Shtetet e Bashkuara, sipas një dekreti të nënshkruar nga Presidenti Vladimir Putin. Urdhri i lëshuar dje liston letrat me vlerë, pasuritë e paluajtshme, pasuritë dhe të drejtat pronësore të aseteve në pronësi të SHBA-së që janë subjekt i sekuestrimit. Ish-presidenti Dmitry Medvedev pranoi muajin e kaluar se ka një sasi të papërfillshme të aseteve të qeverisë amerikane në Rusi dhe se çdo përgjigje nga Rusia do të ishte asimetrike, që do të thotë se do të fokusohej më shumë në asetet e individëve privatë.Asetet e një numri investitorësh të huaj në Rusi, duke përfshirë individë dhe fonde të mëdha investimesh amerikane, mbahen në llogari të veçanta “Tipi C” të prezantuara nga Rusia menjëherë pasi dërgoi trupa në Ukrainë dhe u godit nga një sërë sanksionesh perëndimore në shkurt 2022.

Si pritet të ndryshojë situata deri në 30 qershor

Macron ende në rrezik, sondazhet “fundosin” presidentin francez

“Erëra ndryshimesh” po fryjnë në Bruksel

Meloni ka prishur planet e “të mëdhenjve” në BE

Ushtarë përtej kufirit dhe të shtëna armësh

Tensione të reja mes dy Koreve, pse Pheniani po provokon Seulin

“Në bisedime të përfshihet dhe Ukraina“

Rusia dialog me SHBA-në? Kremlini i prerë për kushtet e saj

"Muri blu” që mund t’i sigurojë fitoren presidentit

Përmbysen sondazhet, Biden kalon në epërsi ndaj Trump