MENU
klinika

Inteligjenca ukrainase tregon dëmet

“Storm Shadow”, arma britanike kthehet në makthin e Putinit

16.09.2023 - 09:30

Inteligjenca ukrainase konfirmoi dje se shkatërroi nëndetësen ruse “Rostov on Don” me një armë britanike, përkatësisht një raketë lundrimi “Storm Shadow”, gjatë një sulmi me raketa në portin e Detit të Zi të Sevastopolit në Krimenë e pushtuar. Nëndetësja u dëmtua rëndë në atë sulm masiv ukrainas, siç ishte anija sulmuese amfibe ruse Minsk, dhe një zyrtar i lartë ushtarak ukrainas konfirmoi për Politico se pilotët ukrainas përdorën një raketë Storm Shadow për sulmin. Britania e Madhe ia dorëzoi ato raketa Ukrainës, por ato morën edhe versionin francez SCALP EG nga Parisi. Ministria ruse e Mbrojtjes tha se Ukraina lëshoi ??10 raketa lundrimi në kantierin detar Sevastopol të mërkurën, por vetëm tre goditën objektivat e tyre, duke dëmtuar dy anije. Ukrainasit pretendojnë se dëmi është i pariparueshëm. Komandanti i Forcave Ajrore të Ukrainës Mykola Oleschuk gjithashtu sugjeroi publikisht se Forcat Ajrore të Ukrainës qëndronin pas sulmit në Sevastopol dhe se raketat “Storm Shadow” ishin përdorur për sulmin. “Ndërsa pushtuesit janë ende duke u rikuperuar nga stuhia në Sevastopol, dua të falënderoj pilotët e Forcave Ajrore për punën e tyre të shkëlqyer luftarake!”, tha Oleschuk. Operacioni u zhvillua disa ditë pasi Ukraina mori kontrollin e katër platformave të shpimit të naftës dhe gazit në Detin e Zi pranë bregut të Krimesë dhe çaktivizoi radarin rus që monitoronte të gjitha lëvizjet në atë pjesë të detit.

Technical Overview of the Storm Shadow Cruise Missile for Ukraine | designnews.com

Sukses i madh

“Forcat ukrainase shfrytëzuan një mundësi të rrallë për të shënjestruar një nëndetëse ndërsa ajo ishte në sipërfaqen e detit. Ishte hera e parë që raketat ajër-ajër u përdorën me sukses kundër një nëndetëse,” eksperti ushtarak ukrainas dhe ish-oficeri ushtarak Roman Svitan . ka thënë për Politico . Ai e krahasoi rëndësinë e operacionit me fundosjen e vitit të kaluar të kryqëzorit “Moskva” në Detin e Zi. “Unë do të thoja se ky është një sukses edhe më i madh.” Ky sulm me raketa ukrainase ndaj flotës ruse të Detit të Zi në Sevastopol mund të ketë një “efekt jehonë” në forcat pushtuese ruse, sipas disa vëzhguesve ekspertë të situatës në Ukrainë, dhe sapo ata kishin bërë një vlerësim të tillë sesa një sulm i ri ukrainas pasoi në Krime. Ukraina pretendon se në sulmin e ri me dronë dhe raketa të kryera nga shërbimi ukrainas i sigurisë dhe marina para agimit të së enjtes, shkatërroi sistemin rus të mbrojtjes ajrore pranë qytetit të Yevpatoria.

Sulmet në Krime

Është një vazhdimësi e fushatës së sulmeve ndaj Krimesë, e cila duket se po shkakton gjithnjë e më shumë trazira në radhët e flotës ruse të Detit të Zi, si dhe në popullatën vendase. Një sulm veçanërisht i suksesshëm ishte sulmi i së mërkurës. Sipas Yusov, përveç dy anijeve, në sulm u godit edhe objekti i riparimit të anijeve ruse të S. Ordzhonikidze. Shkatërrimi i dy anijeve ka të ngjarë ta bëjë dokun e thatë të pafuqishëm derisa forcat ruse të pastrojnë rrënojat, gjë që mund të marrë një kohë të konsiderueshme, thanë në raportin e tyre të fundit analistët në Institutin për Studimin e Luftës (ISW). “Shkalla e dëmtimit të objekteve të riparimit të Sevmorzavod jashtë dokut të thatë është e paqartë dhe çdo dëmtim në një nga objektet kryesore të riparimit të Flotës ruse të Detit të Zi në Krimenë e pushtuar ka të ngjarë të ketë pasoja të forta në rast të sulmeve të mëtejshme ukrainase mbi asetet e Rusisë”, thuhet në grupin e ekspertëve.

Britain to send long-range Storm Shadow missiles to Ukraine as Kyiv prepares counterstrike | World | News | Express.co.uk

Sulmet

Rusia u përgjigj të mërkurën pas sulmit duke mbyllur urën e Krimesë që lidh gadishullin me Rusinë dhe zyrtarët e instaluar në Kremlin thonë se të paktën 24 persona u plagosën në një zjarr në objektin e riparimit të anijes së S. Ordzhonikidze. Ura strategjike ka qenë shënjestër e sulmeve të Ukrainës disa herë, dhe dy ishin të suksesshme-në korrik të këtij viti dhe në tetor të vitit të kaluar. Kapiteni në pension i marinës ukrainase Andriy Ryzhenko i tha Newsweek të mërkurën se ai mendonte se sulmi ukrainas ishte “me të vërtetë mbresëlënës”, duke shtuar se forcat ruse ndoshta nuk prisnin një sulm kaq të fortë nga forcat e Kievit. “Është vërtet demoralizuese për ushtrinë ruse dhe gjithashtu zvogëlon potencialin e tyre luftarak”, tha Rizhenko.