MENU
klinika

I bastis shtëpinë në Mitrovicë

Policia e Kosovës arreston bashkëpunëtorin e Vulin

30.05.2024 - 12:23

Gjatë ditës së mërkurë, policia e Kosovës ka arrestuar një person në Leposaviç nën dyshimin për vjedhje të identiteti.

Bëhet fjalë për një burrë me iniciale M.K. Lajmin e ka konfirmuar për mediat kosovare zëvendëskomandanti i policisë së Kosovës për rajonin e Veriut, Veton Elshani..

“Ky person ka dy identitete – një për dokumente serbe, dhe tjetri për dokumente të Kosovës”, tha Veton Elshani.

Ai u ndalua për dy ditë.

Në të njëjtën kohë, policia ka bastisur shtëpinë e tij në pjesën veriore të Mitrovicës, ku ka gjetur dhe ka sekuestruar materiale dëshmuese.

Ndonëse për momentin zyrtarisht akuzohet për vjedhje të identitetit, Elshani thekson se ekziston mundësia që vepra të riklasifikohet pas rrjedhës së hetimeve.

“Dyshohet se i ka marrë të dhënat dikujt, por do të shohim nëse nuk është kështu do të ndryshojë kualifikimi i veprës penale”, tha ai.

M. K. ishte e angazhuar në Rrjetin “Most” për disa vite në pozicionin e gazetarit, pra anëtar i këshillit mbikëqyrës të këtij rrjeti. Ai ishte bashkëpunëtor i ngushtë të ish-drejtorit të të ashtuquajturës Zyra për Kosovën, Aleksandar Vulin dhe një zyrtar në partinë e tij, Lëvizjen Socialiste.

Në kohën kur Vulin drejtonte Zyrën për Kosovë, M.K ishte përgjegjës për marrëdhëniet me mediat.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN