MENU
klinika

Dhuna në Korçë

Reagon Partizani: Përgjegjës, klubi pritës

20.08.2018 - 13:07

Pas ngjarjeve në Korçë, në ndeshjen hapëse të Kategorisë Superiore në futboll, skuadra e Partizanit ka reaguar zyrtarisht në lidhje me episodet e ndodhura në takimin ndërmjet Skënderbeut, që përfundoi me rezultatin 1-0 në favor të vendasve.

Më shumë se sa për vetë rezultatin, takimi u përfol për inicidentet mes tifozërive. Tifozët e Skënderbeut dhe ata të Partizanit u përleshen mes tyre, duke ndërprerë takimin për rreth 15 minuta. Në fund, plasi diskutimi i madh se policët duhet të jenë në stadiume.

Klubi i kuq, në reagimin e tij, dënon dhunën dhe mbështet “fair-play”-n, por thekson se prezenca në stadium e stjuartëve është detyrim ligjor që pas ndryshimit të tij.

tifozet ne korce
tifozet ne korce

“Saktësojmë se klubi ynë nuk pajtohet kurresi me ngjarje të tilla të cilat prishin imazhin dhe nuk i shërbejnë futbollit të luajtur dhe Fair Play- it në fushë dhe tribuna.

Përgjatë gjithë ditëve të fundit episodet e shfaqura në Korçë janë komentuar si dështim i eksperimentit pa prezencën e forcave të rendit. Fakt është se prezenca e stjuartëve privatë në stadiume nuk mund të quhet eksperiment nga momenti kur është bërë ndryshimi i ligjit dhe rolin kryesor në mbarvajtjen e garës e ka klubi pritës.

Theksojmë se klubi Partizani për vite me radhë ka zbatuar me rigorozitet dhe korrektësi organizimin dhe mbarëvatjen e ndeshjeve në kryeqytet, duke mos shënuar qoftë edhe incidentin më të vogël, i cili cënon aktivitetin apo garën sportive”, – shkruhet në një pjesë të deklaratës.