MENU
klinika

Presidenti i La Liga

Tebas: UEFA dënon vetëm klubet shqiptare

20.08.2018 - 12:06

Javier Tebas, presidenti i La Ligas, u referohet dënimeve që janë dhënë ndaj klubeve spanjolle sa i përket “Fair Play Financiar”, me siguri duke iu referuar atij të Tiranës që është i vetmi që u bë publik në faqen e UEFA-s.

“Duhet t’i bëjmë vetes pyetjen se pse disa klube fryjnë shifrat e transferimeve të lojtarëve. E kam fjalën për PSG, por edhe për Juventus që mori Ronaldon, apo Interin që nuk ka para, por i ofron shifra të çmendura Luka Modriç.

Transferimi i Neymar te PSG është një mashtrim. Vetë PSG është një mashtrim, ashtu si Manchester City”, – ishin fjalët e tij, duke kërkuar që UEFA të bëhej më aktive.

konica sportkonica sport mobile

Javier Tebas
Javier Tebas

“Nuk na shërben që të dënohen klubet shqiptare, të Republikës Çeke apo ndonjë turk. Industria e futbollit në Europë ka probleme të mëdha dhe është në rrezik”, – ka shtuar Tebas.

Për këto deklarata, klube si PSG e Inter kanë vendosur të hapin çështje gjyqësore për shpifje dhe dëmtim imazhi presidentin e La Liga-s. Gjithsesi, është fakt që Skënderbeu për momentin është klubi që mban rekordin e dënimit në Europë nga UEFA, me 10 vjet mospjesëmarrje.