MENU
klinika

Fiksoji këto këshilla!

“Jam një alergjik i tmerrshëm! Ç’të bëj?”

23.09.2018 - 16:10

Një alergji është një reagim i sistemit imunitar ndaj diçkaje që nuk shqetëson shumicën e njerëzve. Njerëzit që kanë alergji shpesh janë të ndjeshëm ndaj më shumë se një gjëje.

Substancat që shpesh shkaktojnë reaksione janë:

• Polenat;

• Pluhuri;

• Spore myku;

• Kafshët;

• Ushqimet;

• Insektet;

• Ilaçet.

Normalisht, sistemi imunitar i lufton mikrobet. Është sistemi mbrojtës i trupit tuaj. Në shumicën e reagimeve alergjike, ai i përgjigjet një alarmi të rremë. Genet dhe mjedisi luajnë një rol vendimtar.

Alergjitë mund të shkaktojnë një sërë simptomash të tilla si: sekrecione në hundë, tështima, kruajtje, skuqje, ënjtje ose astmë. Ato mund të jenë nga më të voglat deri në më të rëndat.

Anaphylaxis është një reagim i ashpër që mund të jetë kërcënues për jetën tuaj.

Mjekët përdorin testet e lëkurës dhe gjakut për të diagnostikuar alergjitë. Trajtimet përfshijnë ilaçe dhe duhen shmangur substancat që shkaktojnë këto alergji.

Dhimbja e fytit, hunda e bllokuar, kollitja, të gjithë i njohin simptomat e ftohjes së zakonshme.

Ndoshta është sëmundja më e zakonshme. Gjatë një viti, në Shtetet e Bashkuara preken 1 miliardë njerëz nga ftohja. Ju mund të merrni një të ftohtë duke prekur sytë tuaj ose hundën pasi ju prekni një sipërfaqe të infektuar me mikrobe.

Ju gjithashtu mund t’i thithni mikrobet. Simptomat zakonisht fillojnë 2 ose 3 ditë pas infektimit. Larja e duarve dhe qëndrimi larg njerëzve me ftohje do t’i ndihmojë të shmangni ato.

Nuk ka shërim për të ftohtin e zakonshëm, por ka trajtime që mund t’iu bëjnë të ndiheni më mirë ndërsa prisni që i ftohti të largohet vetë:

• Bëni pushim;

• Pini lëngje;

•Aplikoni gargarë me ujë të kripur të ngrohtë;

• Përdorni pika ose sprajte për fytin.

Hundët gjithashtu përmbajnë qelizat nervore që ndihmojnë në të ndjerën e aromave. Kur ka një problem me hundën, trupi juaj mund të vuajë.

Për shembull, hunda e bllokuar nga i ftohti i zakonshëm mund ta bëjë të vështirë për ju të merrni frymë, të flini ose të rrini rehat.

Përveç të ftohtit të përbashkët, shumë probleme të tjera mund të ndikojnë në hundë. Ato përfshijnë:

• Një zhvendosje e murit që ndan hundën në gjysmë;

• Polipat e hundës, rritjet e buta që zhvillohen në rreshtimin e hundës apo sinuseve tuaja;

• Rhinitis, inflamacion i hundës dhe sinuseve të shkaktuara nga alergjitë. Simptoma kryesore është sekrecioni i shpeshtë.

• Thyerje e hundës.

Hunda është e rëndësishme për shëndetin tuaj. Filtron ajrin që thithni, duke hequr pluhurin, grimcat dhe irrituesit.