MENU
klinika

Ja si t'i trajtoni pa dhimbje

Metoda më e shpejtë për të eleminuar lythat

03.01.2020 - 10:01

Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, lythat janë rritje të lëkurës të shkaktuar nga papilloma një virus normal që ndodh tek njerëzit.

Ato nuk janë kancerogjene, por janë ngjitëse dhe mund të jenë të dhimbshme. Trajtimet tradicionale për lythat përfshijnë ngrirjen dhe djegien.

Njerëzit të cilët janë të prirur ndaj lythave ose kanë lytha të përsëritura do të lehtësohen të dinë se ekziston një ilaç shumë më i thjeshtë dhe natyral duke përdorur një përbërës të zakonshëm shtëpiak. Sipas një studimi në Gazetën Ndërkombëtare të Dermatologjisë, ekstrakti i hudhrës ka provuar të jetë një trajtim efektiviv për lythat.

lythat-konica.al

Aplikoni vaj hudhre të papërpunuar, të thërrmuara ose hudhër të freskët direkt tek lythat, sipas Livestrong.com. Për rezultate më të mira, aplikoni hudhër tre herë në ditë për të paktën një javë, ose derisa lythi të thahet.

Revista Best Health rekomandon së pari të mbuloni lëkurën e shëndetshme rreth lythave me vazelinë, dhe më pas të aplikoni hudhër të thërrmuar në lyth dhe ta mbuloni me një fashë. Një tjetër metodë natyrale për të eleminuar lythat është përzierja e vajit të kastorit me sodë buke.

Një përzierje e vajit të kastorit dhe sodës së bukës mund edhe të jetë gjithashtu efektive kundër zmadhimit ët nishaneve. Aplikoni përbërësit e përzier në nishan, mbulojeni zonën me një fashë dhe mbajeni gjatë gjithë natës. Hiqeni fashimin dhe lani fytyrën në mëngjes. E përsërisni procedurën çdo natë derisa të shihni përmirësime.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shkaqet, trajtimi dhe rrezikshmëria

Lythat/ Kur duhet të shqetësoheni?

Mjekim në kushte shtëpe

Doni të shpëtoni nga lythat?