MENU
klinika

Reagimi pas rezultateve

Greqia: Nacionalizmi, jo në dobi të marrëveshjes

30.09.2018 - 22:05

Ministria e Punëve të Jashtme të Greqisë ka reaguar menjëherë ditën e sotme pas zhvillimit të referendumit gjatë ditës së sotme në Maqedoni në lidhje me marrëveshjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë.

Sipas Ministrisë Jashtme greke, thuhet se ajo respekton zgjedhjen e qytetarëve maqedonas, ndërsa pjesa më e madhe sipas saj ka mbështetur marrëveshjen.

refrendum konica.al
refrendum konica.al

“Respektojmë zgjedhjen e qytetarëve maqedonas dhe mbetemi të përkushtuar për marrëveshjes e Prespës. Pjesa më e madhe mbështetën marrëveshjen. Klima e nacionalizmit nuk lejon të bëhet një vlerësim i kthjellët për dobinë e marrëveshjes”– thuhet në reagimin e Ministrisë greke.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN