MENU
klinika

Stil jetese...

Doni të forconi sistemin tuaj imunitar?

17.10.2018 - 15:30

Pak stres mund të jetë një gjë e ‘mirë’ sepse e ndihmon trupin tuaj që të përgatitet për sfidat që ju presin.

Por nëse stresi zgjat shumë, ky është një lajm i keq. Studimet tregojnë se stresi i zgjatur mund të dobësojë sistemin mbrojtës të trupit tuaj. Prandaj shmangeni nëse mundeni. Bëni një pakt me veten që të qetësoheni dhe bëni gjërat që ju pëlqejnë.

Një studim gjeti një lidhje të rëndësishme midis një sistemi imunitar të shëndetshëm dhe sa të zënë ju jeni me aktivitete dhe sidomos ato që ju pëlqeni.

Ata që bënin dashuri më shpesh kishin nivele më të larta të një substance që mbronte trupat e tyre.

Kafshët, ka një arsye që ne i quajmë “shoku më i mirë i njeriut”.

Qentë dhe kafshë të tjera nuk janë vetëm miq të mirë, ata gjithashtu na japin një arsye për të ushtruar dhe rritur shëndetin tonë në mënyra të tjera.

Pronarët e kafshëve të vogla kanë presion të ulët të gjakut dhe nivelet e kolesterolit në normë gjithashtu dhe zemrat më të shëndetshme.

Qentë mund të ndihmojnë në përgjigjen imune të fëmijës suaj dhe ta bëjnë atë më pak gjasa për të marrë alergji.

Ne të gjithë e dimë se miqtë janë të rëndësishëm, por lidhjet e forta shoqërore gjithashtu mund të kenë një ndikim të madh në shëndetin tuaj.

Njerëzit me marrëdhënie të shëndetshme ka gjasa të jetojnë më mirë krahasuar me ata që kanë lidhje të dobëta shoqërore. Doni ta zgjeroni rrethin tuaj? Behuni vullnetarë, ose bashkohuni me një grup që ju intereson dhe forconi lidhjet që tashmë i keni.

Kur keni mendime të mira, imuniteti i trupit tuaj funksionon më mirë. Dëshironi të qëndroni në vendin tuaj të lumtur? Shijoni gjërat që ju pëlqejnë. Kërkoni ta shikoni një ‘gotë’ plot – madje edhe në kohë të vështira.

Një e qeshur apo dy të tilla, bëjnë mirë për ju.

Jo vetëm kaq, por nuk ndjeni dobësi. Një studim zbuloi se, njerëzit qeshin me zë të lartë, kanë imunitetit më të mirë. Por ne nuk jemi ende të sigurt nëse kjo do të thotë më pak sëmundje në një periudhë me afat të gjatë.

Frutat dhe perimet me ngjyra janë plot me antioksidantë. Këto ushqyes ju ruajnë kundër radikalëve të lirë, molekulat që mund të dëmtojnë qelizat tuaja. Për të marrë një gamë sa më të gjerë, merrni portokall, speca jeshilë, brokoli, kivi, luleshtrydhe, karrota, shalqi, papaja, zarzavate me gjethe jeshile.

Mendoni të përdorni barna dhe shtesa ushqyese?

Disa nga suplementet ushqyes mund të ndihmojnë sistemin tuaj imunitar, por ne kemi nevojë për më shumë kërkime për të ditur me siguri nëse ata janë vërtet na nevojiten. Për shkak se ata mund të ndërveprojnë me ilaçe të tjera, prandaj duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Ai mund t’ju ndihmojë të vendosni se cilat janë të sigurta për ju.

Aktiviteti fizik është një mënyrë e thjeshtë për të ringjallur sistemin tuaj të mbrojtjes. Gjithashtu mund të lehtësojë stresin dhe t’ju bëjë më pak gjasa të keni osteoporozën, sëmundjet e zemrës dhe lloje të caktuara të kancerit. Çdo lloj lëvizjeje mund të ndihmojë: ngarja e një biçikletë, ecja, yoga, noti, golfi etj.

Gjumi i mirë është shumë i rëndësishëm për sistemin imunitar.

Nëse jo. nuk do të keni forcën që ju nevojitet për të luftuar sëmundjen. Shumica e të rriturve kanë nevojë për 7 deri në 9 orë gjumë. Për të patur një gjumë më të mirë, duhet të mbani një orar të rregullt të gjumit, të qëndroni aktiv gjatë ditës, të ndaloni kafenë dhe pijet që largojnë gjumin tuaj, të mbani të freskët dhomën e gjumit dhe të keni kohë për t’u çlodhur në fund të ditës.

Alkooli luan një rol të rëndësishëm.
Marrja e tepruar e alkoolit mund të dobësojnë mbrojtjen tuaj dhe t’ju bëjë të sëmureni më shpesh.

Larja e duarve është e rëndësishme.
Përdorni sapun dhe ujë të rrjedhshëm të pastër. Lajini për të paktën 20 sekonda. Nëse nuk e keni të mundur larjen me sapun dhe ujë, një antibakterial gel i dorës mund të ndihmojë (përveç nëse lëkura juaj është e mbuluar me papastërtitë dhe yndyrë). Zgjidhni një me të paktën 60% alkool.