Dy sfida pa fitues, tani luftë për vendin e 3-të

24.10.2018 - 20:50

Kanë përfunduar dy ndeshjet e orës 18:55 në Champions League. Tottenham ka përmbysur shifrat në Eindhoven, por në fund e kë pasur dhe e ka mbyllur 2-2 kundër PSV-së. Një pikë që u jep shumë pak shpresë dy ekipeve për të kaluar grupin. E njëjta situatë edhe mes Club Brugge dhe Monaco, që e mbyllën 1-1.

Tootenham e ka parë veten në disavantazh në minutën e 30-të, kur talenti meksikan Lozano ka  shënuar për PSV-në. Megjithatë, Luca Moura pas 9 minutash barazon shifrat dhe miqtë marrin zemër. Mbyllet 1-1 pjesa e parë.

Në të dytën do të kishte plot episode. Në të 55’, Harry Kane përmbys shifrat, duke kaluar në avntazh Tottenham 1-2. Pas dy zëvendësimeve të miqve, vjen tronditja në minutën e 79-të, kur portieri Lloris ndëshkohet me karton të kuq.

Pochetino sakrifikon koreano-jugorin Son për të future portierin e dytë. Tottenham nis të mbrohet fort, por nuk ia del mbanë, pasi de Jonga në minutën e 87-të arrin të barazojë. Dy ekipeve tani, më shumë së të luftojnë për kalimin e grupit, të mendojnë për vendin e tretë, që të con në Europa League.

Standings provided by Sofascore LiveScore

Ndeshja tjetër, ajo mes Club Brugge dhe Monaco ka përfunduar në barazim 1-1. Një rezultat që vlen pak, pasi tani të dyja skuadrave nuk u mbetet gjë tjetër, vetëm të luftojnë për vendin e tretë, që do të thotë pjesëmarrje në Europa League pas fazës në grupe.