MENU
klinika

'Fitorja e Trump'

Pas akuzave për skandale seksuale, emërohet Kavanaugh

07.10.2018 - 11:28

Bret Kavanaugh është i emëruari i Presidentit Donald Trump për të qenë anëtar në Gjykatën e Lartë, shkak i një sërë debatesh të ashpra madje edhe shkak protestash të dhunshme. 

Z. Kavanaugh ishte përfshirë në një betejë të hidhur për të larguar pretendimet për sulme seksuale, të cilat ai i mohon.

Por pas një hetimi të 11-të nga FBI lidhur me akuzat, mjaft senatorë të lëkundur vendosën të mbështesin emërimin e Kavanaugh.

Kjo mund të konsiderohet një fitore për Trump, përpara zgjedhjeve kryesore afatmesme në nëntor.

Para votimit, qindra njerëz protestuan kundër emërimit të Kavanaugh në Kaliforni të SHBA-së në Uashington. Gjatë votimit, protestuesit bërtisnin “turp”.

Emërimi i Kavanaugh do të forcojë kontrollin e konservatorëve në gjykatën me nëntë gjykatës, e cila ka fjalën e fundit për ligjin e SHBA.

53 vjeçari u betua të shtunën në mbrëmje në një ceremoni private në Gjykatën Supreme, ndërkohë që protestat vazhdonin rreth ndërtesës.

Po çfarë tha Trump?

Ai bëri një postim në Tweeter ku uronte Kavanaugh. Më vonë ai u foli gazetarëve duke thënë se Kavanaugh kishte përballuar një sulm të tmerrshëm nga demokratët. Trump gjithashtu tha se ishte 100% i sigurt se gruaja që kishte akuzuar Kavanaugh për sulmin seksual, Christine Blasey Ford, kishte akuzuar personin e gabuar.

Si ishin rezultatet në Senat?

Senati është i ndarë 51-49 në favor të republikanëve dhe votimi ishte kryesisht përgjatë vijave partiake. Në fund, ka pasur me të vërtetë një diferencë me dy vota. Të vetmit kundërshtarë të partisë ishin senatori republikan Lisa Murkowski, i cili kishte për qëllim të votonte jo, dhe demokrat Joe Mançin, i cili votoi po. Pra rezultati do të ishte 51-49, por mungesa e republikanit Steve Daines ndryshoi rezultatin përfundimtar. Edhe znj. Murkowski vendosi që thjesht të shënonte veten si “e pranishme”, duke e lënë rezultatin përfundimtar 50-48.

Çfarë u tha në Senat?

Kreu i Demokracisë Minoritare, Chuck Schumer, tha se z. Kavanaugh nuk e meritonte postin pasi i kishte errësuar pikëpamjet e tij ndaj popullit amerikan dhe i kishte mashtruar vazhdimisht ata.

Lideri i Republikanëve Mazhoritarë, Mitch McConnell tha se Kavanaugh ishte një njeri serioz, një student i shkëlqyer i ligjit dhe një njeri që do t’i shërbente i dedikuar publikut.

Anthony Zurcher nga BBC tha se Konfirmimi i Brett Kavanaugh në Gjykatën e Lartë është vendosur por lufta politike sapo ka filluar.

Por pse gjykata është kaq e rëndësishme?

Në thelb, është arbitri përfundimtar i ligjit amerikan. Ajo ka fjalën përfundimtare për çështje të tilla të diskutueshme si aborti dhe kontrolli i armëve.