MENU
klinika

Këshilla të rëndësishme

Gjyshja ime më tregoi këto kura kundër variceve dhe tani këmbët e mia duken të mrekullueshme

28.10.2018 - 11:19

Gjyshja ime më tregoi këtë kure kundër variceve dhe tani këmbët e mia duken të mrekullueshme!

 

Varicet janë vena të fryra ,të njohura ndryshe si venat merimangë të cilat janë një shenjë e qartë e qarkullimit të dobët të gjakut. Kjo gjendje shëndetësore zakonisht ndodh  tek femrat, por ka raste edhe tek burrat. Për  kurimin e kësaj sëmundje kërkohen shumë medikamente dhe kohë.Ne do të paraqesim mjekimet më të mira në shtëpi që do t’ju ndihmojnë në lehtësimin e variçeve. Falë përdorimit të tyre ju mund t’i eliminoni ato shpejt dhe me efikasitet.

Mjekimet natyrore

Uthull molle, karrota dhe aloe Vera

Përgatitja: Vendosni uthullën e mollës, karotë dhe xhel Aloe Vera në një blender; përzierjeni ato derisa të bëhët në formë kremi. Pastaj aplikoni këtë përzierje në zonën ku janë shfaqur venat dhe e lini  të veprojë për të paktën gjysmë ore. Pas kësaj shpëlajeni me shumë ujë të ftohtë.

Xheli  i Aloe Vera

Konsiderohet të jetë një nga trajtimet më të mira. Përgatitja: Merrni një gjethe të bimës dhe nxirrni xhelin e saj.Ngroheni pak dhe më pas e aplikoni në zonën e prekur. Mund ta lini të veproje gjatë gjithë natës.

Hudhër

Përveç faktit se mund të konsumohet shpesh, ju mund të përgatitni një vaj duke përzier një hudhër pak të copëtuar me alkool. Përdoreni këtë përzierje dhe masazhoni  këmbët 4 herë në javë.

Banjë me kripë deti dhe uthull molle

Ky është një ilaç i përsosur për trajtimin e variçeve dhe është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Vetëm lyejeni këmbët tuaja në këtë përzierje dhe i masazhoni për rreth 20 minuta.

KËSHILLA TË RËNDËSISHME

 

– Çdo ditë ngrini këmbët për të paktën 10 minuta në mënyrë që të stimulosh rikthimin e gjakut në zemër mirë funksionimin e saj.

– Bëni aktivitete që ndihmojnë qarkullimin e gjakut si psh ecje  në këmbë ose në biçikletë.

-Nëse deri tani keni kryqëzuar këmbët, ndalojeni këtë veprim , gjithmonë keni parasysh se ky pozicion i trupit parandalon qarkullimin e gjakut normalisht duke nxitur shfaqjen e variçeve të reja dhe përkeqësimin e atyre që tashmë keni.

-Shmangni orët e gjata  ulur ose qëndrimin në këmbë për një periudhë të gjatë kohore.

-Shmangni jeten sedentare dhe pirjen e kafesë, alkoolit dhe cigareve.

-Nëse merrni pilula gjatë muajve të shtatzanisë,keshillohuni me mjekun për efektet anësore të tyre të lidhura me qarkullimin e gjakut dhe shfaqjen e variceve.