MENU
klinika

Kriza financiare në Itali

Italia “kërcënon” Eurozonën/ Ç’po ndodh?

21.10.2018 - 16:01

Italia “kërcënon” Eurozonën…Çfarë po ndodh?

Kriza finaciare që kërcënon Italinë po bëhet një shqetësim kryesor për tregjet globale, pasi investitorët parashikojnë mundësinë e lartë të një përballjeje të mundshme midis BE dhe qeverisë të Romës.

Komisioni Europian pohoi mbledhjen e fundit se projekti buxheti i Italisë 2019 shkel kriteret e shpenzimeve të BE. Frika më e ngutshme e Brukselit është se shpenzimet më të larta në Itali mund të rrisin nivelin e borxhit të vendit, i cili tashmë është vendi i dytë më i madh për sa i përket borxhit publik në Eurozonë.

Një ditë pas mbledhjes se fundit se Komisionit Europian ku në fokus ishte debati i buxhetit Italian, të ardhurat e obligacioneve të qeverisë të Romës u rritën në krahasim me nivelet katërvjeçare. Të ardhurat 10-vjeçare të bonove u rritën me pothuajse 10 pikë bazë në 3.77 për qind, ndërsa të ardhurat 30 vjeçare të bonove arritën një nivel më të lartë krahasur me 4.22 për qind.

Ndërkohë, diferenca e të ardhurave ndërmjet bonove 10-vjeçare italiane dhe gjermane u rritën më 340 pikë të premten, duke shënuar rritjen më të lartë në pesë vjet e gjysmë. Aksionet në sektorin bankar të brishtë të vendit gjithashtu ranë 5 për qind të premten në mëngjes.

Aksionet dhe obligacionet italiane luftuan përsëri në tregtinë e së premtes pasdite, megjithatë, pasi Komisioneri Evropian për Çështjet Ekonomike dhe Financiare, Tatimet dhe Doganat, Pierre Moscovici, tha se donte të zvogëlonte tensionet midis Brukselit dhe Romës.

Shkaku i tensioneve midis Italisë dhe BE?

Të enjten, Komisioni Europian i dërgoi një letër Ministrit italian të Financave, Giovanni Tria, duke paralajmëruar atë se draft buxheti i vitit 2019 tregonte një ” mosrespektim serioz të detyrimeve të politikës buxhetore të përcaktuar” në rregullat evropiane.

Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane Mario Draghi komunikoi gjithashtu të enjten se ishte kundër plan buxhetit të Italisë, duke theksuar se veprime të tilla do të ishin të kushtueshme për të gjithë vendet antare në zonën e monedhës së përbashkët.

Pse shqetësohen investitorët?

Analistët janë të shqetësuar për një përkeqesim të marrdhënieve midis BE-së dhe Italisë dhe, por mbi të gjitha ne ndikimin e saj në tregjet financiare.

“Sipas mendimit tonë, shtrirja e efektit dominues në tregje do të varet kryesisht nga retorika që Italia vendos të përdorë në përgjigje të një vendimi të mundshëm për të hapur një procedurë të deficitit të tepruar”, thanë analistët në Barclays në një botim të botuar të premten.

Një procedurë e deficitit të tepërt i referohet një lloj afati buxhetor që në fund të fundit mund të çojë në sanksione. “Ne nuk presim që kjo të përshkallëzohet. Por rreziqet e zbatimit të kësaj strategjie komunikimi janë të larta në pikëpamjen tonë, prandaj nuk përjashtojmë që konfrontimi verbal mund të përshkallëzohet”, shtuan ata.

Çfarë do të ndodhë në vazhdim?

Pas marrjes së letrës së fundit të Komisionit, qeveria italiane tani ka kohë deri të hënën që të përgjigjet zyrtarisht.
Nëse, pas marrjes së përgjigjes së Italisë javën e ardhshme, Komisioni ende beson se buxheti është në një mospërputhje serioze, institucioni me bazë në Bruksel ka dy javë për të vendosur se çfarë të bëjë më pas.

Ndërkohë, agjencitë globale të vlerësimit të kredive, duke përfshirë S & P dhe Moody’s, do të duhet të bëjnë një rishikim të plotë të vlerësimit financiar të Italisë deri në fund të tetorit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Gafat e Bankës Qendrore Evropiane

A është ky fundi për euron?


"Duhet të arsyetojë miratimin e fashës 800 kilovat"

Konfindustria kërkesë Kuvendit: Seancë urgjente për ERE-n

Perspektiva ekonomike globale, përkeqësohet

Paketat e ndihmës nga FMN arrijnë nivel rekord

Deutsche Welle/ Pse po rritet monedha amerikane

Pse një dollar i fortë duhet të na shqetësojë?

Për të kursyer energji elektrike...

Gjermanët synojnë të kalojnë dimrin në Spanjë

Bordi nuk reflekton uljet në vendin tonë

Çmimi i naftës në bursë, në nivelin e fillimvitit