MENU
klinika

New York Times raporton lajmin

Kina ‘refuzon’ SHBA-në/ Ç’të ketë ndodhur këtë herë?!

01.10.2018 - 10:17

Kina ka anulluar një takim lidhur me çështjen e sigurisë me sekretarin amerikan të Mbrojtjes Jim Mattis, i cili ishte planifikuar për në tetor, tha një zyrtar i lartë amerikan të dielën.

Zyrtari, i cili është i përfshirë në politikën e Kinës dhe foli në kushte anonimiteti, tha se nuk ishte e qartë nëse takimi do të riprogramohet.

Anulimi u raportua për herë të parë nga New York Times. Zyrtari tha se nuk ishte e qartë nëse anulimi ishte për shkak të një sërë debatesh midis Pekinit dhe Uashingtonit për çështje të tilla si shitja e armëve dhe aktiviteti ushtarak në Detin e Kinës Jugore.

Kina dhe Shtetet e Bashkuara janë gjithashtu në një luftë tregtare me raunde gjithnjë e më të rënda për tarifat e importit me njëri-tjetrit.

“Tensionet po shkallëzohen dhe kjo mund të jetë e rrezikshme për të dyja palët”, tha zyrtari.

Terry Branstad, ambasadori i SHBA në Kinë dhe ish-guvernatori i vjetër i Iowa, një eksportues i madh i mallrave bujqësore në Kinë, tha se Pekini kishte dëmtuar punëtorët amerikanë, fermerët dhe bizneset.

Kina, shkruante Branstad, tani po dyfishon ngacmimet duke bërë reklama propagandistike.

“Në përhapjen e propagandës së saj, qeveria e Kinës po sfidon fjalën e lirë dhe shtypin e lirë,” shkroi Branstad.

Ai shtoi se një nga gazetat më të shquara të Kinës kishte refuzuar të botonte artikullin e tij.

Departamenti i Shtetit në SHBA refuzoi të komentojë. Zyrtarët në Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Mbrojtjes nuk iu përgjigjën kërkesave për koment. Ministritë e Jashtme dhe të Mbrojtjes të Kinës  po ashtu.

Burimet në Pekin informuan lidhur me këtë çështje javën e kaluar se takimi i sigurisë nuk mund të bëhet për shkak të tensioneve në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Diplomati më i lartë i qeverisë kineze, Wang Yi, tha të premten se nuk kishte “asnjë shkak për panik” mbi marrëdhëniet midis Pekinit dhe Uashingtonit, por paralajmëroi se Kina nuk do të shantazhonte ose do të bënte presion.

Në një takim të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të mërkurën, Presidenti Donald Trump akuzoi Pekinin se po kërkonte të ndërhynte në zgjedhjet e 6 nëntorit në Kongres për të ndaluar atë dhe Partinë e tij Republikane që të fitojnë.

Trump nuk dha prova për pretendimin e tij. Në të njëjtin takim, Wang e hodhi poshtë akuzën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN